Osoby zainteresowane Bezpiecznym Kredytem mogą złożyć wniosek do banku już teraz. Ten oceni, czy klient będzie mógł skorzystać z programu

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Osoby zainteresowane Bezpiecznym Kredytem mogą złożyć wniosek do banku już teraz. Ten oceni, czy klient będzie mógł skorzystać z programu

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe ma wejść w życie 1 lipca. Nowe przepisy przewidują uruchomienie Bezpiecznego Kredytu i Konta Mieszkaniowego. Okazuje się jednak, że osoby zainteresowane Bezpiecznym Kredytem już teraz mogą złożyć wniosek do banku. Takie rozwiązanie udostępnił Bank Pekao S.A. 

Osoby zainteresowane Bezpiecznym Kredytem mogą złożyć wniosek do banku. I to już teraz

Od co najmniej kilku miesięcy program Pierwsze Mieszkanie – a konkretniej jeden z jego filarów, czyli Bezpieczny Kredyt – wzbudza ogromne emocje. I to zarówno u potencjalnych beneficjentów, jak i deweloperów czy osób planujących sprzedaż nieruchomości. Program wejdzie w życie jednak dopiero 1 lipca, co oznacza, że wniosek kredytowy o Bezpieczny Kredyt będzie można złożyć najwcześniej w przyszłym miesiącu.

Warto jednak wiedzieć, że osoby zainteresowane Bezpiecznym Kredytem mogą złożyć wniosek z możliwością przeniesienia go do procesu kredytowego już po wejściu Bezpiecznego Kredytu do oferty banku. Jak informuje dziennikarz Maciej Samcik, taką opcję oferuje Bank Pekao S.A., który już jakiś czas temu zadeklarował wprowadzenie kredytu z dopłatami od państwa do swojej oferty. Każdy wniosek kredytowy złożony po 15 czerwca jest wprawdzie procesowany według obowiązujących obecnie warunków, jednak jest jednocześnie oceniany przez pracowników banków pod kątem tego, czy potencjalny kredytobiorca może skorzystać z Bezpiecznego Kredytu. Jeśli tak – zaraz po 1 lipca pracownicy Pekao skontaktują się z taką osobą i zaproszą ją do oddziału, by uzupełnić wniosek o formularze związane z Bezpiecznym Kredytem. O ile oczywiście potencjalny kredytobiorca będzie chciał skorzystać z kredytu z dopłatą.

Co to oznacza w praktyce? Osoba, która ma już na oku konkretną nieruchomość i uzgodniła ze sprzedającym warunki transakcji, składa wniosek już teraz i tym samym niejako „zajmuje miejsce w kolejce” – ma pewność, że jej wniosek może zostać rozpatrzony już w ramach Bezpiecznego Kredytu. Dodatkowo, składając wniosek teraz, prawdopodobnie nie będzie musiała zbyt długo czekać na decyzję kredytową. Można się bowiem spodziewać, że po wprowadzeniu Bezpiecznego Kredytu do oferty banków, instytucje zostaną wręcz zalane wnioskami kredytowymi, co z kolei przełoży się na czas oczekiwania na decyzję.

W Banku Pekao S.A. Bezpieczny Kredyt może ruszyć praktycznie od razu

To, że wnioski składane po 15 czerwca są oceniane przez Pekao pod kątem możliwości skorzystania przez wnioskodawcę z Bezpiecznego Kredytu świadczy bez wątpienia o tym, że bank jest już praktycznie przygotowany do uruchomienia programu. Można się zatem spodziewać, że kredyt z dopłatą będzie dostępny w tej instytucji niemal od razu po wejściu nowych przepisów w życie.