Czy podwyżki OC są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych?

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (85)
Czy podwyżki OC są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych?

UOKiK chce wyjaśnienia, czy podwyżki OC nie są przypadkiem wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych.

Piszemy ostatnio sporo o ubezpieczeniach samochodowych i innych. Konsumenci alarmują o dziwnych podwyżkach, uzasadnieniach, które słyszą od konsultantów, etc. Nie tylko ich, ale także nas interesują te nagłe i znaczne podwyżki. Jak się okazuje, takimi działaniami ubezpieczycieli zainteresował się także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co najbardziej zaprząta myśli konsumentów? Konieczność płacenia polis OC za pojazdy, jak również przymus płacenia ubezpieczenia za cały rok za motocykle, które po drogach jeżdżą ledwie kilka miesięcy w roku, nagłe i bardzo wysokie podwyżki OC, także dla zawodowych kierowców i kary za brak polis. Pisaliśmy także o tym, że pewna firma zaczęła analizować wpisy na facebooku i od tego uzależniać wysokość polis dla początkujących kierowców.

Ubezpieczyciele w ostatnich kilku miesiącach zarządzili drastyczne podwyżki OC dla samochodów,  zarówno dla kierowców zawodowych, jak i amatorów. Skargi na ubezpieczycieli zainteresowały w końcu także i UOKiK.

Jak donoszą media takie jak Polskie Radio i Finanse.WP, prezes UOKiK-u Marek Niechciał, który rozmawiał z Informacyjną Agencją Radiową, przekazał, że część podwyżek ma uzasadnienie w wypłatach, które firmy musiały dokonać w ubiegłych latach, a dodatkowo wpływ na to miały decyzje KNF nakazujące podniesienie składek. Dodatkowo zapewnił, że UOKiK sprawdzi, czy wcześniej oferowane bardzo duże zniżki i ceny, a także obecne ogromne podwyżki nie są wynikiem zmowy firm ubezpieczeniowych.

Sam za kilka tygodni przekonam się o tym, ile zapłacę ubezpieczenia za posiadane od lat auto i czy będę musiał zrezygnować z AC, żeby opłacić polisę OC. Niestety krążą pogłoski o tym, że obecne podwyżki OC to nie koniec, a ubezpieczyciele szykują kolejne niespodzianki. Muszę sprawdzić, czy można wykupić ubezpieczenie przed podwyżkami ubezpieczeń ;)