Te podatki i opłaty wzrosną w 2023 r. Przed nami trudny rok

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Te podatki i opłaty wzrosną w 2023 r. Przed nami trudny rok

Polacy muszą przygotować się na podwyżki wielu podatków i opłat w 2023 r. Przypominamy, za co zapłacimy więcej.

Podwyżki podatków w 2023 r.

Pierwszą, dużą zmianą, która czeka nas w przyszłym roku, jest koniec tarczy antyinflacyjnej. Wygasną dotychczasowe preferencje w VAT dla paliw, gazu i energii elektrycznej. Tym samym opodatkowanie VAT na gaz ziemny wzrośnie z 0 do 23 proc., na energię elektryczną – z 5 do 23 proc., na ciepło systemowe – z 5 do 23 proc. oraz na paliwa silnikowe – z 8 do 23 proc. Tym samym mimo np. zamrożenia cen energii elektrycznej wszyscy odbiorcy muszą liczyć się z wyższymi rachunkami.

Wyższy podatek od nieruchomości

Osoby posiadające własną nieruchomość muszą liczyć się z tym, że w 2023 r. zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. W obwieszczeniu ministra finansów na rok 2023 r. podano nowe (wyższe) maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Samorządy już teraz nie ukrywają, że w związku z tym zamierzają podnieść stawkę podatku za nieruchomości – niektóre z nich do maksymalnego poziomu. Tym samym podatek od budynków mieszkalnych może wzrosnąć z 0,89 zł do 1 zł za mkw. Mocno wzrośnie też górna granica stawki podatku od budynków związanych z prowadzenim działalności gospodarczej (z 25,74 zł do 28,78 zł).

Podwyżki podatków w 2023 r. nie ominą też podatku za psa

Obecnie opłata za posiadanie psa wynosi 135 zł rocznie. Jeśli jednak samorząd zdecyduje się na przyjęcie maksymalnej stawki w 2023 r., to opłata ta wzrośnie do 150,93 zł.

Jeśli chodzi o lokalne podatki i opłaty, warto też pamiętać o możliwej podwyżce opłaty uzdrowiskowej oraz za pobyt w miejscowości mającej status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Akcyza w górę. Więcej zapłacimy za alkohol i papierosy

2023 r. przyniesie też prawdopodobnie podwyżki cen alkoholu i papierosów ze względu na wzrost stawki akcyzy. Zdrożeje też tytoń do palenia.

Wyższy ZUS dla przedsiębiorców i zmiany w amortyzacji

Tradycyjnie już nowy rok oznacza dla przedsiębiorców wyższe składki ZUS. W 2023 r. na ubezpieczenia społeczne przeciętny przedsiębiorca będzie musiał płacić co miesiąc (wliczając w to składkę chorobową) już 1418,48 zł. Obecnie pełne składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą 1211,29 zł. Warto też pamiętać, że wzrosną również preferencyjne składki ZUS, co jest złą wiadomością min. dła osób, które dopiero rozważają założenie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy muszą przygotować się też na inne zmiany – w tym zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych (choć podobno MF pracuje nad tym, by jednak złagodzić nowe przepisy w tej kwestii).

Zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu prywatnego

Rok 2023 to również zmiany w rozliczeniach przychodów z najmu prywatnego. Od przyszłego roku możliwe będzie rozliczenie tylko ryczałtem, co oznacza brak możliwości odliczenia kosztów remontu nieruchomości.

Obowiązek rozliczenia PIT przez dziecko

Zmianą, o której mówi się stosunkowo mało, jest brak możliwości wliczania od 1 stycznia 2023 r. dochodów osiąganych przez małoletnie dzieci (własne i przysposobione) z rent do dochodów rodziców. To z kolei oznacza, że w 2024 r. konieczne może być rozliczenie PIT przez… dziecko.

Podane wyżej podwyżki podatków w 2023 r., zwłaszcza koniec tarczy antyinflacyjnej, mogą mocno uderzyć w portfele Polaków. Warto też pamiętać, że nie wiadomo, na jakie zmiany rząd zdecyduje się już w trakcie przyszłego roku.