1,4 milionów nowych klientów za cenę 1,8 miliarda złotych to niezła cena. Bank Millennium ma zgodę na przejęcie Euro Bank

Finanse Dołącz do dyskusji (156)
1,4 milionów nowych klientów za cenę 1,8 miliarda złotych to niezła cena. Bank Millennium ma zgodę na przejęcie Euro Bank

Na rynku bankowym nadchodzą kolejne przetasowania. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na przejęcie Euro Banku przez Bank Millennium. To ostatni krok do fuzji, która jest przewidziana na końcówkę tego roku. Bank Millennium zyska 1,4 milionów nowych klientów za kwotę 1,8 miliarda złotych.

Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono fuzję Banku Millennium i Euro Banku. W jej efekcie na naszym rynku miałby powstać siódmy bank na rynku pod względem wysokości aktywów. Nie jest to może tak elektryzująca wiadomość, jakby ogłoszono połączenie dwóch różnych banków PKO, ale ich klienci z pewnością są nią żywo zainteresowani. Oba banki prowadzą również intensywną kampanię reklamową z udziałem znanych celebrytów. Na razie jednak żaden ze spotów nie nawiązuje do planowanego połączenia. Być może wkrótce to się zmieni, bo Komisja Nadzoru Finansowego właśnie ogłosiła zgodę na połączenie banków.

Połączenie Banku Millennium i Euro Bank

Komisja jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec planowanego nabycia przez Banco Comercial Português, SA („BCP”), za pośrednictwem Banku Millennium SA, akcji Euro Banku SA w liczbie powodującej przekroczenie progu 50% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu oraz udziału w kapitale zakładowym Euro Banku SA.

Zawiadomienie Banku Millennium SA i BCP, jako jego bezpośredniego i pierwotnego podmiotu dominującego, zostało złożone w związku z zawarciem w dniu 5 listopada 2018 r. przez Bank Millennium i SG Financial Services Holding („SGFSH”) warunkowej umowy sprzedaży akcji Euro Banku.

Mimo tego, że transakcja przebiega gdzieś w środkowej części rynkowej tabeli, Euro Bank był łakomym kąskiem do wchłonięcia. Chęć na przejęcie banku, który udziela pożyczek wampirom, zgłosił także Alior Bank i Credit Agricole. Ostatecznie przeważyła oferta Radosława Kotarskiego. W wyniki tej transakcji Bank Millennium zyska 1,4 miliona nowych klientów za kwotę około 1,8 miliardów złotych. Ostatecznie fuzja ma nastąpić pod koniec 2019 roku. Zgoda Komisji Nadzoru Finansowego była kolejnym krokiem. Na początku tego roku swoją pozytywną opinię na temat połączenia banków wyraził UOKiK.

Otrzymanie zgody KNF otwiera przed nami drogę do finalizacji transakcji kupna Euro Banku, a w kolejnych etapach do fuzji prawnej i operacyjnej, planowanych na drugą połowę roku.