Tabletka gwałtu, nowa nerka i inne „ogłoszenia drobne”, czyli polski portal któremu lepiej nie ufać

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (67)
Tabletka gwałtu, nowa nerka i inne „ogłoszenia drobne”, czyli polski portal któremu lepiej nie ufać

Nerkę zdrową, ewentualnie inny narząd sprzedam tanio. GHB pewny towar. Różne Odmiany Marihuany Mocne Zioło Polecam Pewny Dostawca. Nowe ksiazeczki sanepid gotowe od juz do pracy w gastronomii (pisownia oryginalna). To przykładowe oferty, które można znaleźć na działającym z przerwami od 2011 roku portalu ogłaszamy24.pl. 

„Zamieszczaj darmowe ogłoszenia drobne. Szybko, łatwo i bez rejestracji”. Tak zachęca do zamieszczenia swojego ogłoszenia strona główna serwisu ogłaszamy24. Sprzedawać i kupować można w wielu różnych kategoriach, do wyboru do koloru. Jest motoryzacja i praca, są nieruchomości i moda, ale też moda i zdrowie, muzyka i film, zwierzęta, towarzyskie czy tajemniczo brzmiące i chyba najciekawsze w treści – pozostałe. Portal nie budzi zaufania już na pierwszy rzut oka. Z każdym kolejnym jest tylko ciekawiej. Gdyby serwis planował rebranding i chciałby dodać nowe kategorie ogłoszeń, można by rozważyć przykładowo: narkotyki i dopalacze, leki na receptę, fałszowane dokumenty i zaświadczenia lekarskie, organy, pożyczki, broń czy różne rodzaje płatnej miłości.

Możliwości wydają się nieograniczone, a rynek kwitnie. Tabletka gwałtu? Nie ma sprawy, 100 zł za 5 ml plus 23 zł za odbiór ze sprawdzeniem i GHB jest twoje. Wszystko oczywiście dla celów naukowych. Prawo jazdy, książeczki sanitarno-epidemiologiczne, L4, zaświadczenia o niekaralności to wydatek poniżej 300 zł. Z trochę droższych spraw – dyplom wyższej uczelni. Cena zależy od jej rodzaju, ale oscyluje koło 2 tys. złotych. Najpopularniejsze są pożyczki i ogłoszenia towarzyskie. Wszystkie ekspresowe, bez formalności, bez poręczycieli i atrakcyjne z finansowej strony. Jeżeli zaś chodzi o oferty miłosne, to mogą być one co najwyżej atrakcyjne, a to też kwestia gustu. Poszukiwane są panie, panowie, sponsorzy i masażystki. Oferowane są, chociażby profesjonalne usługi równie profesjonalnego szofera z „Sexi Taxi”, który za tak zwaną „przyjemność” dowiezie każdego w dowolne miejsce. Najcenniejsze z drugiej strony są organy. Za nerkę, „ewentualnie inny narząd” trzeba wyłożyć na stół od 15 do nawet 500 tysięcy złotych.

Oszustwa na wnuczka, na nigeryjskiego księcia i na ogłaszamy24.pl

Portal wydaje się ziemią obiecaną nie tyle dla czarnego rynku, ile raczej dla oszustów w łatwy sposób spieniężających ludzką naiwność. To, biorąc pod uwagę różne afery z przekrętami typu „na wnuczka” czy „nigeryjski książę”, o których słyszał chyba każdy, nieustannie dziwi. Szukając jakichkolwiek informacji o ogłaszamy24 najłatwiej trafić na posty z gatunku: „zapłaciłem 350 zł za fałszywe prawko, przyszła pusta koperta, co robić?” albo „uwaga, uwaga, oszust. Zamówiłem [dowolny produkt, który ciężko znaleźć w supermarkecie, najczęściej dlatego, że jego posiadanie jest nielegalne], zapłaciłem [oszałamiająco niska kwota jak na produkt, który ciężko znaleźć w supermarkecie] zł, kontakt się urwał”. Mimo wszystkich komunikatów ze strony mediów, policji czy innych państwowych ośrodków, albo, jeżeli ktoś podchodzi do tego typu instytucji nieufnie – zdrowego rozsądku, wiele osób cały czas się na to łapie. Żądza pieniądza przesłania jakąkolwiek wyobraźnię.

Jeżeli chodzi o sam portal, odcina się on od działalności użytkowników. W regulaminie czytamy:

„Nie przeglądamy Treści zamieszczonych przez użytkowników ani nie jesteśmy zaangażowani w transakcje pomiędzy użytkownikami. Akceptujesz i zgadzasz się nie obarczać nas odpowiedzialnością za działania i Treści innych użytkowników. Nie gwarantujemy wiarygodności Treści zamieszczanych przez innych użytkowników ani komunikacji pomiędzy użytkownikami, ani jakości, bezpieczeństwa oraz legalności ofert”.

Oraz

„Wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialny za zachowanie, jak i Treści, które zamieszczasz lub wyświetlasz na, lub poprzez nasze Usługi, a także za wszelkie konsekwencje, które mogą wyniknąć z tego faktu”.

Całe szczęście na ogłaszamy24 oferowane są też usługi prawnicze, więc w razie przekrętu jest gdzie się zwrócić, a karuzela, w tym przypadku, naiwności kręci się dalej.