Powstaną nowe składki emerytalne, jakby to miało w jakikolwiek sposób pomóc…

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (639)
Powstaną nowe składki emerytalne, jakby to miało w jakikolwiek sposób pomóc…

Emerytura w 2018 roku może się zmienić – pojawią się Pracownicze Programy Kapitałowe.

Emerytury to temat dość drażliwy, jak wiele spraw obecnie. Rządy mieszały przy wieku emerytalnym, dobrano się do OFE i część środków, które miały zapewnić ludziom wyższe i pewniejsze emerytury. Co ciekawe, to nie koniec zmian, bo emerytura w 2018 roku może się zmienić radykalnie – pojawią się Pracownicze Programy Kapitałowe.

Otwarte Fundusze Emerytalne wprowadzono, aby zapewnić podatnikom wyższą emeryturę, gdy Ci nabędą takiego prawa. Dodatkowo była ona swego rodzaju buforem bezpieczeństwa, na wypadek przewidywanego problemu ZUS z pozyskiwaniem i wypłacaniem świadczeń. Poprzedni rząd zabrał część środków z OFE, żeby zasilić kasy ZUSu, a obecny ma chrapkę na pozostałe środki.

Pracownicze Programy Kapitałowe

Emerytura w 2018 roku najprawdopodobniej przejdzie metamorfozę, którą opracował Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego. Główną zmianą są  Pracownicze Programy Kapitałowe, do których przynależność będzie obowiązkowa i obejmie pracowników w wieku od 19 do 55 lat. Obowiązek utworzenia PPK będą miały wszelkie firmy, które zatrudniają więcej niż 19 pracowników.

Pracownicze Programy Kapitałowe będą gromadziły środki wpłacane po równo przez pracownika, firmę go zatrudniającą i Państwo. Pieniądze będą gromadzone w ZUS na specjalnych subkontach przypisanych do każdego pracownika. Pracownik wpłaci na to subkonto 2 proc. wynagrodzenia, pracodawca 1,5 proc., a Państwo dołoży 0,5 proc., obniżając składkę na Fundusz Pracy. Co więcej, pracownik będzie mógł podnieść składkę o dodatkowe 2 proc., a pracodawca do 1,5 proc. Pracodawca będzie mógł odliczyć te wpłaty od podatku i składek na ZUS.

Pisałem wcześniej o tym, że wpłaty na Pracownicze Programy Kapitałowe będą obowiązkowe. Pracownicy będą mieli jednak możliwość wypisania się z tego programu po 3 miesiącach. Niestety nie wiem na razie, co stanie się ze środkami zgromadzonymi przez ten czas. To pewnie zostanie doprecyzowane, tak jak i to, kto zajmie się nimi po dwóch latach od przystąpienia do Pracowniczych Programów Kapitałowych, bo przez 24 miesiące zarządzać nimi będzie Polski Fundusz Rozwoju.

To, że zmiany są konieczne, mówią i piszą ekonomiści od dłuższego czasu. Czy jednak  Pracownicze Programy Kapitałowe okażą się rozwiązaniem problemów ZUSu z wypłatami emerytur i rent, okaże się, gdy pierwsi beneficjenci dostaną pieniądze z tego programu. Niestety trzeba będzie na to poczekać kilkadziesiąt lat.