Prosta Spółka Akcyjna staje się faktem – podpis prezydenta wydaje się tylko formalnością

Firma Dołącz do dyskusji (90)
Prosta Spółka Akcyjna staje się faktem – podpis prezydenta wydaje się tylko formalnością

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało komunikat, że nowelizacja KSH, która wprowadza Prostą Spółkę Akcyjną (PSA) czeka już tylko na podpis Prezydenta. Nowa forma spółki  ma na celu przede wszystkim  wzmocnienie startupów. Prosta Spółka Akcyjna ma grono zagorzałych zwolenników wśród przedsiębiorców i grono sceptyków wśród niektórych prawników.

Co podkreśla ministerstwo w komunikacie o PSA?

MPiT podkreśla, że Prosta Spółka Akcyjna ułatwi innowacyjnym przedsiębiorstwom założenie spółki. Nie będą oni mieli problemu, żeby pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju swojej działalności. Poza tym będzie im łatwiej założyć spółkę odpowiadającą ich specyfice. Zdaniem ministerstwa regulację przygotowali wybitni eksperci. Jest to ostatnie rozwiązanie z pakietu 100 zmian dla firm. Będzie obowiązywać od 1 marca 2020 roku.

Minister Jadwiga Emilewicz mówi:

Prosta Spółka Akcyjna to rozwiązanie, które przygotowaliśmy z myślą o startupach i we współpracy ze środowiskiem startupowym. Chcemy, dzięki tym rozwiązaniom, zatrzymać w Polsce młode innowacyjne przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne. Bardzo się cieszę, że nasze prace nad Prostą Spółką Akcyjną znalazły swój szczęśliwy finał w parlamencie. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowej formy prowadzenia działalności już od marca przyszłego roku.

Wiceminister Marek Niedużak podkreśla, że regulacja jest odpowiedzią na potrzeby reprezentantów startupów:

Pomysł na Prostą Spółkę Akcyjną nie urodził się w głowach urzędników, czy prawników. Impuls do stworzenia tego rozwiązania dali reprezentanci startupów. To środowisko młode, ale niezwykle ważne i perspektywiczne, jeżeli chodzi o wkład w rozwój i unowocześnienie polskiej gospodarki.

Obecnie nasze prawo daje wybór między dwoma kategoriami spółek kapitałowych – spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i spółką akcyjną. Formy te nie są jednak dopasowane do potrzeb startupów. Właśnie dlatego proponujemy wprowadzenie do naszego porządku prawnego nowego rodzaju spółki.

Najważniejsze cechy Prostej Spółki Akcyjnej

Prosta Spółka Akcyjna łączy cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej. Wystarczy 1 zł kapitału na start. Wprowadzono wiele uproszczeń np. szybką rejestrację elektroniczną, podejmowanie uchwał za pomocą poczty elektronicznej, uproszczony rejestr akcjonariuszy. Poza tym zapewniono łatwe dysponowanie środkami spółki- bez zamrożonego kapitału zakładowego. Struktura organów PSA jest mało skomplikowana, bez obligatoryjności rady nadzorczej oraz z możliwością powołania rady dyrektorów. Co ważne, uproszczona została likwidacja spółki. Spółka nie będzie posiadać statusu spółki publicznej, ale jednocześnie będzie możliwość przekształcenia jej w spółkę akcyjną.

Projekt Polskiej Spółki Akcyjnej jest odpowiedzią na potrzeby rynku

Dyskusje o konieczności utworzenia nowej formy spółki toczą się już od 2016 r. Ten nowoczesny styl spółki ma ułatwić w szczególności rozwój startupów.  Polska dzięki PSA włącza się w europejski trend tworzenia form prawnych z myślą o startupach. Ministerstwo przywołuje tutaj przykład prostej spółki na akcje na Słowacji, czy też uproszczonej spółki akcyjnej bardzo popularnej we Francji.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że będą wprowadzane kolejne zmiany upraszczające działanie firm  i  będzie się to działo nieco szybciej.