Prowadzenie w klapkach jest niebezpieczne, jednak prawo nie zakazuje tego wprost

Moto Dołącz do dyskusji
Prowadzenie w klapkach jest niebezpieczne, jednak prawo nie zakazuje tego wprost

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że jednym z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo jazdy są buty, w których wsiadamy za kierownicę. Szczególnie niefortunnym wyborem są klapki, sandały oraz szpilki. Obcas w szpilkach może zaczepić o dywanik w aucie bądź utknąć w macie, chwilowo unieruchamiając nogę kierowcy i uniemożliwiając mu swobodne naciskanie pedałów.

O tym, że można dostać mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości czy przejazd na czerwonym świetle, wie każdy kierowca. Jednak nie wszyscy wiedzą, że mandat można otrzymać także za mniej oczywiste rzeczy, takie jak niewłaściwe obuwie. W szczególności dotyczy to najpopularniejszego obuwia letniego, jakim są klapki.

Dlaczego prowadzenie w klapkach to dowód skrajnej nieodpowiedzialności?

Chociaż przepisy nie regulują kwestii obuwia dla kierowcy, nie oznacza to, że kierujący może całkowicie bezkarnie prowadzić auto w klapkach czy na bosaka.

Prowadzenie w klapkach jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ mogą się one łatwo zsunąć i zablokować pod pedałami. Szacuje się, że każdego roku obuwie stanowi przyczynę nawet 1,4 miliona wypadków bądź skrajnie niebezpiecznych sytuacji na drogach. Kandydat na kierowcę, który chciałby zdawać egzamin na prawo jazdy w klapkach, nie zostałby dopuszczony do części praktycznej; egzaminator nie pozwoliłby mu wsiąść za kierownicę.

Tak, za jazdę w nieodpowiednim obuwiu można zostać ukaranym!

Przepisy nie regulują dokładnie kwestii obuwia kierowcy, ale ogólnie pojęte zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek już tak. Mimo że prowadzenie samochodu, będąc w klapkach, nie jest wprost nielegalne, to podczas rutynowej kontroli można zostać ukaranym z tytułu popełnienia wykroczenia o charakterze ogólnym, polegającym na niezachowaniu należytej ostrożności w prowadzeniu auta.

W sytuacji, w której w wyniku jazdy np. w klapkach lub na bosaka kierowca doprowadzi do kolizji poniesie konsekwencje z tytułu art. 86 § 1. ustawy Kodeks wykroczeń. Wskazany art. mówi, że „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny”.

Stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Zgodnie z art. 86. § 1a Kodeksu wykroczeń: jeżeli następstwem niezachowania należytej ostrożności będzie spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia innej osoby, sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie niższej niż 1500 zł.

W jakim obuwiu prowadzić?

Zalecane jest używanie obuwia z szeroką podeszwą, zapewniającą stabilność i nieślizgającą się na pedałach. Dobrze sprawdzą się buty sportowe, które nie krępują ruchów stopy. Odpowiednie buty do jazdy samochodem minimalizują ryzyko błędów kierowcy, zapewniają lepsze wyczucie pedałów i zwiększają komfort prowadzenia oraz koncentrację.