Ilu przedsiębiorców faktycznie zgłosiło się do małego ZUS plus? Liczba chętnych cały czas rośnie

Firma Dołącz do dyskusji (55)
Ilu przedsiębiorców faktycznie zgłosiło się do małego ZUS plus? Liczba chętnych cały czas rośnie

Z wcześniejszych szacunków ZUS wynika, że z możliwości płacenia niższych składek mogłoby skorzystać nawet 320 tys. przedsiębiorców. Na razie jednak, od samego początku programu (mały ZUS w 2019 r.) odpowiednie dokumenty złożyło 223 tys. drobnych przedsiębiorców. Tylko od lutego 2020 r. przejście na mały ZUS plus zadeklarowało ponad 63 tys. osób.

Przejście na mały ZUS plus: ilu przedsiębiorców faktycznie zainteresowało się programem?

Czy przedsiębiorcy chętnie zgłaszają się do programu mały ZUS i czy jego nowa formuła (mały ZUS plus) faktycznie przyciągnął jeszcze więcej zainteresowanych?

Po pierwsze – z danych ZUS wynika, że jeżeli liczyć od początku funkcjonowania programu mały ZUS umożliwiającego płacenie niższych składek, to zgłosiło się już ponad 223 tys. przedsiębiorców.

Co ciekawe jednak, wiele wskazuje na to, że dopiero po rozszerzeniu programu i zmianach m.in. w limicie przychodów kwalifikujących do korzystania z ulgi, zwiększyła się i liczba uprawnionych, i liczba chętnych. Tym samym można wstępnie ocenić, że mały ZUS plus był krokiem w dobrą stronę. Oczywiście to nie to samo co dobrowolne składki ZUS, o których marzy wielu przedsiębiorców, ale dla części z nich możliwość płacenia niższych składek przez jakiś czas to jednocześnie możliwość złapania oddechu i zastanowienia się, jak można rozwinąć firmę.

Jak twierdzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, od lutego przedsiębiorcy intensywnie dzwonią na infolinię Zakładu, próbując upewnić się, czy mogą skorzystać z programu. Dziennie na infolinię ZUS miało dzwonić nawet 1500 osób. Z kolei doradcy płatnika od 2 stycznia obsłużyli blisko 60 tys. klientów.

Konsultanci nie tylko odpowiadają na pytania przedsiębiorców dotyczących zasad korzystania z ulgi, ale też objaśniają, jak składać dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe – niektórym przedsiębiorcom poprawne złożenie wszystkich wniosków i dokumentów może sprawić trudność.

Lęk przed procedurą czy troska o emeryturę?

Z danych wynika, że przejście na mały ZUS plus jest jeszcze możliwe w przypadku sporej grupy przedsiębiorców. Dlaczego jednak nie zdecydowali się na skorzystanie z możliwości płacenia niższych składek?

Przyczyny mogą być różne. Część z nich być może mimo wszystko woli płacić pełne składki w obawie przed niskimi świadczeniami w przyszłości. Inni mogą z kolei obawiać się, że nie poradzą sobie ze wszystkimi formalnościami lub być przekonani, że nie spełniają wymagań. Część może natomiast nie zdawać sobie nawet sprawy, że program „mały ZUS” uległ modyfikacji i obecnie więcej przedsiębiorców spełnia kryteria korzystania z programu.