Partnerzy serwisu:
ecommerce Finanse Technologie

Revolut bardzo chce być jak BLIK. Właśnie wprowadził nową metodę płatności

Revolut bardzo chce być jak BLIK. Właśnie wprowadził nową metodę płatności

BLIK niewątpliwie osiągnął w Polsce duży sukces. Nie powinno zatem dziwić, że nie brakuje firm, które chciałyby wprowadzić nową metodę płatności, która również osiągnie podobny sukces. Na taki ruch zdecydował się teraz Revolut, udostępniając usługę Revolut Pay.

Revolut Pay konkurencją dla BLIK-a?

Jak wynika z danych opublikowanych przez Polski Standard Płatności, na koniec I kwartału 2022 r. z BLIK-a korzystało już 10,5 mln osób. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku użytkownicy wykonali 250 mln transakcji na łączną kwotę 32,6 mld zł. Co więcej, z danych NBP wynika, że na koniec grudnia 2021 r. liczba transakcji BLIK-iem była wyższa od liczby transakcji kartami płatniczymi aż o 230 proc. To tylko pokazuje, jak dużą popularnością cieszy się ta metoda płatności. Nic dziwnego zatem, że BLIK znajduje swoich naśladowców. Teraz nową metodę płatności wprowadził Revolut – mowa o Revolut Pay.

Jak działa Revolut Pay? Jeśli sklep internetowy oferuje tę metodę płatności, to po jej wybraniu, klient dokonujący zakupu na komputerze musi zeskanować kod QR telefonem, zalogować się do aplikacji (za pomocą czytników odcisków palca lub biometrii twarzy)  i zatwierdzić transakcję. Znacznie wygodniej jednak korzystać z Revolut Pay na telefonie, ponieważ odpada konieczność skanowania kodu QR. Po wybraniu tej opcji płatności, klient przechodzi bezpośrednio do aplikacji, loguje się jednym kliknięciem i zatwierdza płatność.

Teoretycznie zatem Revolut Pay wydaje się faktycznie ciekawą metodą płatności. Sęk w tym, że fintech musiałby najpierw przekonać klientów, że faktycznie warto przerzucić się na metodę płatności, którą oferuje. Na razie będzie to jednak ciężkie – głównie dlatego, że najpierw nowa metoda płatności musi pojawić się w jak największej liczbie sklepów internetowych. To z kolei oznacza konieczność zintegrowania się z najpopularniejszymi bramkami płatniczymi. Revolut na razie zachęca za to firmy do dodawania bezpośrednio opcji płatności poprzez Revolut Pay. Ma to być możliwe dzięki specjalnym wtyczkom. Małe i średnie firmy mają być w stanie dodać nową metodę płatności w zaledwie kilka minut.

Potencjału Revolut Pay na pewno należy szukać w fakcie, że usługodawcy mogą przyjmować płatności w ponad 20 walutach, a środki mają pojawić się na koncie Revolut Business w ciągu 24 godzin. Oprócz tego prowizje transakcyjne mają być niskie, bez ukrytych miesięcznych opłat. Z drugiej strony sklepy internetowe niechętnie podchodzą do dodawania kolejnych metod płatności, ponieważ wiąże się to dla nich z dodatkowymi kosztami.

Nie tylko Revolut. Alternatywą dla BLIK-a ma być też Visa Mobile

Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno pojawiła się inna, nowa metoda płatności za zakupy online – mowa o Visa Mobile. Na razie jest ona jednak dostępna jedynie w kilku bankach. Dodatkowo, w przeciwieństwie do BLIK-a, aby skorzystać z Visa Mobile, konieczne jest posiadanie karty płatniczej. Na razie jednak ta nowa metoda płatności nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Póki co trudno stwierdzić, czy Revolut Pay podzieli jej los.