Twoja siłownia zwiększyła opłaty? Za takie działania Jatomi Fitness musi decyzją UOKiK zrekompensować klientom straty.

Pure Health and Fitness to firma, która prowadzi liczne kluby fitness na świecie, w Polsce jej 36 placówek jest znanych pod nazwą Jatomi Fitness. Jednak rozpoznawalność marki w tym przypadku nie szła w parze z uczciwością wobec klientów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę na obciążanie klientów Pure Health and Fitness płatnościami. Korzystający z usług musieli umożliwić firmie pobieranie pieniędzy poprzez automatyczne płatności z z konta lub obciążenia karty. Gdy odpowiedniej kwoty nie udawało się pobrać, naliczane były dodatkowe opłaty.

UOKiK dostrzegło w tych działaniach kilka nieprawidłowości. Po pierwsze, wspomniane dodatkowe opłaty i ich wysokość nie były wymienione w regulaminie przy podpisywaniu umowy. W związku z tym, nie powinny być w ogóle pobierane.

Co więcej, także sam podstawowy abonament uległ zmianie, co zostało odnotowane jedynie na ogłoszeniach w recepcjach klubów, a także w sporadycznych przypadkach – po kontakcie telefonicznym z klientem.

Jak wiadomo, tego typu modyfikacje umowy wiążą się z koniecznością jasnego poinformowania klienta, tak aby ten mógł zgodzić się na nowy regulamin lub zrezygnować ze świadczonych usług. Podobna sytuacja, jednak przeprowadzana w sposób zgodny z prawem, miała ostatnio miejsce, gdy przy zmianie regulaminu operatora Vectra klienci uzyskali możliwość zerwania umowy bez kar.

Co w związku z decyzją urzędu musi zrobić Pure Health and Fitness? Przede wszystkim, będzie musiał zaniechać dotychczasowych praktyk i o wszelkich ewentualnych dopłatach będzie w sposób jasny informował swoich klientów. Także skutki nieuczciwego działania będą musiały zostać usunięte – wszelkie nadpłaty zostaną zwrócone. Co więcej, klienci dotknięci podwyżkami, na które się nie zgodzili, otrzymają voucher do klubu na 79 złotych.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Pamiętajmy, że wstępując do klubu fitness, na siłownię czy basen, mamy takie same prawa jak przy zawieraniu wieloletnich, „poważnych” umów. W przypadku kiedy wykupujemy karnet lub np. płacimy za długoterminowy kurs, należy nam się zwrot pieniędzy jeśli nie wykorzystamy w pełni usług, za które uiściliśmy opłatę.

Problemy z egzekwowaniem postanowień umownych, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com