Skarbówka formuje i uzbraja nowe oddziały szturmowe. Żarty się skończyły

Podatki Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (638)
Skarbówka formuje i uzbraja nowe oddziały szturmowe. Żarty się skończyły

Skarbówka powiększa swoje oddziały szturmowe. Nowe jednostki, które będą pukać o 6 rano są właśnie formowane i uzbrajane.

Przeciętnemu Polakowi pukający o 6 rano panowie kojarzą się ze spektakularnymi akcjami policyjnych antyterrorystów. Mało kto wie, że takie oddziały szturmowe ma również skarbówka. To oni dokonują zatrzymań przestępców.Występują jako Wydział Działań Taktyczno-Operacyjnych. Ci elitarni funkcjonariusze realizują różne zadania, w których może wystąpić podwyższone ryzyko. Do tej pory grupa liczyła tylko kilkunastu funkcjonariuszy. Ministerstwo Finansów dostrzegło jednak potrzebę zwiększenia ich liczebności. W 7 województwach powstaną oddziały o nazwie Grupa Zabezpieczenia Działań, w skrócie GZD. Będą służyły wsparciem dla już doświadczonych i sprawdzonych w praktyce funkcjonariuszy z WDTO.  Każda grupa będzie liczyła około 10 osób, które będą legitymowały się odpowiednim doświadczeniem.

Skarbówka uważa, że oddziały szturmowe są niezbędne w obecnych czasach

Jak zauważa zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej – Piotr Dziedzic, funkcjonariusze coraz częściej walczą z grupami przestępczymi. To one odpowiadają za takie nielegalne praktyki jak nielegalny hazard, produkcja nielegalnego alkoholu i papierosów. Takie grupy często mają broń oraz duże skłonności do przemocy. Dlatego Grupy Zabezpieczania Działań są niezbędne do skutecznych działań Krajowej Administracji Skarbowej. Ale z racji nie posiadania tak dużego doświadczenia jak funkcjonariusze z Wydziału Działań Taktyczno-Operacyjnych, członkowie GZD nie będą wykonywać czynności związanych z zabezpieczeniem organizacyjnym. Zanim zostaną skierowani do czynnej służby mają przejść specjalistyczne szkolenia pod okiem najlepszych instruktorów. GZD otrzymają sprzęt i broń pozwalające na skuteczną realizacje działań. W 2019 roku rozstrzygnął się przetarg na dostawę broni dla funkcjonariuszy KAS. W jego wyniku w ręce funkcjonariuszy trafiły pistolety Beretta oraz pistolety  maszynowe CZ Scorpion EVO3 A1.

Oddziały szturmowe to elitarne jednostki

Przechodzą oni mordercze treningi, po których zostają tylko najlepsi. Godzinami trenują każdego dnia aby jak najskuteczniej wykonywać swoje obowiązki. Wchodzą do mieszkania dynamicznie, po kilku chwilach podejrzani leżą skuci na podłodze. Pracują w nich instruktorzy oraz funkcjonariusz,e którzy swoje doświadczenie zdobywali w policyjnych oddziałach antyterrorystycznych.  Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna – to właśnie funkcjonariusze WDTO szkolą grupy realizacyjne w CBA. Wiedzą jak należy skutecznie neutralizować zagrożenie. Nowoczesna przestępczość zorganizowana wymaga odpowiednich środków zapobiegawczych. Trudno wyobrazić sobie, żeby do zatrzymywania najgroźniejszych przestępców wysyłać urzędnika z teczką. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mają szereg kompetencji. Grupy Zabezpieczenia Działań będą podlegały pod naczelników urzędów celno-skarbowych.