Od niektórych umów o dzieło i tak trzeba płacić składki ZUS

Praca Dołącz do dyskusji
Od niektórych umów o dzieło i tak trzeba płacić składki ZUS

Umowy zlecenia już wkrótce mogą stać się dla niektórych osób mniej opłacalne niż umowy o dzieło. Nie chodzi jednak wyłącznie o Polski Ład i niepewną ulgę dla klasy średniej. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że w pewnych sytuacjach składki ZUS od umowy o dzieło i tak trzeba płacić.

Opłacalność umowy zlecenia pod znakiem zapytania

Zleceniobiorcy mają prawo do obaw. Pierwszy problem to Polski Ład. Początkowo zleceniobiorcy nie zostali objęci ulgą dla klasy średniej; teraz rządzący wprawdzie pracują nad zmianą przepisów (na zmianach w ramach Polskiego Ładu mają nie stracić zleceniobiorcy zarabiający do 12 800 zł brutto), jednak nie wiadomo, jak ostatecznie stosowanie ulgi będzie wyglądać w praktyce. Drugi problem to możliwe pełne oskładkowanie umów zlecenia. Odpowiedni projekt miał już trafić do konsultacji. Rządzący mogą zatem wkrótce pokusić się o wprowadzenie rozwiązania, które zapowiadali od dawna – czyli składek ZUS od każdej umowy zlecenia. Dla wielu osób będzie to stawiać opłacalność umowy zlecenia pod znakiem zapytania.

Alternatywą może być w niektórych sytuacjach umowa o dzieło, chociaż należy pamiętać, czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło. W przypadku UoD wykonawca odpowiada za rezultat swojej pracy; przy umowie zlecenia zobowiązuje się do należytego wykonania czynności zawartej w umowie. Tym samym nie odpowiada za jej efekt. Ponadto przy umowie zlecenia konieczne jest ewidencjonowanie czasu pracy (m.in. ze względu na minimalną stawkę godzinową). Przy umowie o dzieło wykonawca ma jedynie wykonać dzieło w określonym terminie. Umowa o dzieło może być zatem rozwiązaniem m.in. dla freelancerów, którzy nie zdecydowali się na działalność gospodarczą.


Przerwa na reklamę: Nie masz działalności gospodarczej, a twój klient chce dostać fakturę? Jest proste i wygodne rozwiązanie tego problemu. Polska platforma Useme przygotowała rozwiązanie, które jest skrojone pod twoje potrzeby.


Warto mieć jednak świadomość, że w niektórych sytuacjach składki ZUS od umowy o dzieło również są konieczne – chociaż są to raczej nielicze przypadki.

Składki ZUS od umowy o dzieło

Kiedy od umowy o dzieło i tak trzeba będzie zapłacić składki ZUS? Obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy o dzieło obowiązuje, gdy UoD została zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na jego rzecz. W takich sytuacjach umowa o dzieło jest po prostu traktowana jak umowa o pracę. Pracodawca w takiej sytuacji dodaje przychód uzyskany z umowy o dzieło do przychodu z umowy o pracę i otrzymaną sumę wykazuje w imiennym raporcie miesięcznym za miesiąc, w którym rozlicza UoD.

Z kolei jeśli ktoś pracuje na etacie, zawarł (dodatkowo) umowę o dzieło z własnym pracodawcą, a do tego prowadzi działalność gospodarczą (w zupełnie innej branży), to jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych z tytułu pracy na etacie i UoD, a z tytułu prowadzenia działalności – jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ze stosunku pracy i umowy o dzieło, w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi mniej niż wynagrodzenie minimalne.

A co z emerytami i rencistami? Jeśli jednocześnie pracują, w dodatku zawarli jeszcze umowę o dzieło z pracodawcą, to składki ZUS od umowy o dzieło ich nie ominą.