Wcale nie o TVP. Zbadano, o czym będziemy rozmawiać w tym roku podczas świąt

Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Wcale nie o TVP. Zbadano, o czym będziemy rozmawiać w tym roku podczas świąt

Przed świętami atmosfera politycznego sporu sięga zenitu, ale o tym przy wigilijnym stole bynajmniej rozmawiać nie chcemy. A co będzie na liście tematów? Okazuje się, że całkiem często będziemy rozmawiać o osobistych planach, jak ślub, posiadanie dziecka czy zakup mieszkania – a to może być sygnał, że odczuwamy coraz większą stabilność.

Czego będą dotyczyć świąteczne rozmowy Polaków? Badanie na ten temat wykonała agencja Noise PR z Agencją Badań Rynku SW Research. Jak się okazało, preferujemy tematy, które nie powinny sprawić, że pokłócimy się z najbliższymi.

Uczestnicy badania najbardziej chcieliby porozmawiać z bliskimi o hobby, pasjach i zainteresowaniach (81 proc. wskazań) oraz na temat podróży (75 proc.). Dla 71 proc. respondentów przyjemnym tematem rozmów jest gotowanie, potrawy i przepisy.

Około połowa z nas chce rozmawiać o osobistych planach – jak ślub, posiadanie dziecka czy zakup mieszkania. Tu widać wyraźny wzrost o 5 pkt. proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. I jest to na pewno bardzo pozytywny sygnał. „Większy optymizm w kwestii planowania przyszłości może być związany z powolnie pojawiającymi się oznakami stabilizacji sytuacji gospodarczej i delikatnym hamowaniem inflacji” – czytamy w raporcie.

Ciężkich tematów, jak np. sytuacja w TVP, raczej będziemy unikać. Najwięcej Polaków nie chce rozmawiać o chorobach i dolegliwościach (43 proc. wskazań), polityce, sytuacji w kraju i na świecie (41 proc.) oraz o kryzysie gospodarczym, inflacji i cenach (35 proc.).

 

Czego dotyczą świąteczne rozmowy Polaków

„Wszystkiego najlepszego”? Naprawdę – są lepsze życzenia

W badaniu agencja Noise PR zapytała też Polaków o najlepsze nietypowe świąteczne życzenia. Bo przecież mało kto chce usłyszeć oklepane „wszystkiego najlepszego”.

I tak wysokie noty zebrało życzenie „całego roku bez wizyty u lekarza”, na kolejnych miejscach są życzenia „podwyżki wyższej
niż inflacja”, „miłości jak z komedii romantycznej” czy „wysłania polityków na księżyc”. Ale jak się okazuje, Polacy uważają też, że trafione życzenia mogą brzmieć tak: „aby było cię stać na wczasy all inclusive nad Bałtykiem”.

Świąteczne rozmowy Polaków. Nie chcemy polityki, ale chcemy Szymona Hołowni przy stole

Choć na święta staramy się unikać tematów związanych z polityką (a przynajmniej to deklarujemy w badaniach), to w co czwartym domu osobą, z którą najchętniej chcielibyśmy porozmawiać przy świątecznym stole jest Szymon Hołownia. Zaraz po nim chętnie usiedlibyśmy do wspólnej rozmowy z Robertem Lewandowskim (26 proc. wskazań) oraz Igą Świątek (25 proc.) i Donaldem Tuskiem (25 proc.). Artyści i ludzie show-biznesu cieszą się naszym najmniejszym zainteresowaniem, ale najchętniej porozmawialibyśmy z Dodą (6 proc.) i Kubą Wojewódzkim (5 proc.).