Bon turystyczny nie wystarczył. Tarcza turystyczna zacznie działać już jesienią i zwróci pieniądze klientom

Biznes Dołącz do dyskusji (65)
Bon turystyczny nie wystarczył. Tarcza turystyczna zacznie działać już jesienią i zwróci pieniądze klientom

Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczonym Funduszu Gwarancyjnym, Turystyczny Fundusz Pomocowy, postojowe oraz zawieszenie składek ZUS dla całej branży turystycznej – to pomysły Ministerstwa Rozwoju. Niemal pewne jest, że wejdą w życie, bo właśnie nowelizacja ustawy covidowej wróciła do Sejmu po niewielkich poprawkach zaproponowanych przez Senat.
Największym problemem polskiej turystyki wyjazdowej jest niepewność jutra – zauważa wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Ustanowienie Turystycznego Funduszu Pomocowego to wielka zmiana jakościowa i ewenement na skalę europejską według niego. To nuta optymizmu dla polskiej branży turystycznej – ocenił wiceminister.

Tarcza turystyczna pomoże turystom

Z Turystycznego Funduszu Zwrotów, jak sama nazwa wskazuje, będą dokonywane zwroty pieniędzy turystom, bezpośrednio na ich konto, za odwołaną wycieczkę. Organizator turystyki będzie partycypował w wysokości 2,5% lub 4,1% (w zależności od wielkości przedsiębiorcy) łącznej wartości wnioskowanych wypłat. O zwrot pieniędzy może ubiegać się bezpośrednio turysta indywidualny, jak również na jego rzecz organizator imprezy turystycznej. Rząd szacuje, że TFZ będzie dysponował 300 mln złotych.

Kolejny instrument to Turystyczny Fundusz Pomocowy. Będą na nim gromadzone środki przeznaczone na zwroty za wydarzenia turystyczne, które się nie odbędą. TFP zapewni pożyczki dla organizatorów turystyki w przypadku odwołania w przyszłości konkretnych imprez turystycznych. Wpłaty nie przekroczą 30 zł z każdej sprzedanej imprezy turystycznej.

Ale tarcza turystyczna pomoże też branży

Aby ulżyć branży turystycznej rząd wydłużył termin wypłaty pieniędzy w ramach zwrotu za niezrealizowane wyjazdy do 180 dni. Można też zamienić wyjazd, który nie doszedł do skutku na voucher gwarantujący wycieczkę w późniejszym terminie.

Z pomocą rząd rusza także do przewoźników autokarowych, osób prowadzących działalność kulturalną i artystyczną, gestorów bazy hotelowej, agentów turystycznych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Ci, którzy na początku pandemii nie mogli skorzystać z tarczy antykryzysowej w postaci postojowego i zawieszenia płacenia składki ZUS, teraz to będą mogli zrobić. Ba, nawet ci co już z takiego wsparcia skorzystali, będą mogli liczyć na pomoc przez kolejne trzy miesiące. Dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z płacenia składek obejmie w większości przypadków tych, którzy wykażą spadek obrotów o co najmniej 75%.

Mimo rządowej pomocy udzielonej na początku trwania pandemii firmy turystyczne nadal przechodzą duże trudności – zaznacza wicepremier i jednocześnie Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Rząd próbuje z problemami branży turystycznej się zmierzyć. Bo to ona stosunkowo najdotkliwiej odczuwa skutki Covid-19.