Mamy raport „Wakacje 2019”. Liderem Grecja, Turcja, Bułgaria, wybieramy all-in, ale oszczędzamy na gwiazdkach

Codzienne Zagranica Zakupy dołącz do dyskusji (16) 27.08.2019
Mamy raport „Wakacje 2019”. Liderem Grecja, Turcja, Bułgaria, wybieramy all-in, ale oszczędzamy na gwiazdkach

Aneta Czarnecka

Wielkimi krokami zbliża się 1 września, a wraz z nim powrót dzieci i młodzieży do szkół. Na mecie wakacji 2019 warto przyjrzeć się urlopowym wyborom Polaków z tego roku. Po raz szósty liderem sprzedaży jest Grecja, do której wyjeżdżamy najchętniej.

Wakacje 2019 możemy kojarzyć przede wszystkim z wyższymi niż w ubiegłych latach cenami oraz mniejszą dostępnością ofert Last Minute. W tym roku najkorzystniej na zakupie zagranicznych urlopów wyszli ci, którzy rezerwowali wyjazd z dużym wyprzedzeniem w ramach oferty First Minute. Coraz bardziej widoczna jest tendencja zakupu wycieczek dużo wcześniej, aby ograniczyć koszty urlopu. Czy to wystarczający symptom, aby spodziewać się zmian w polityce biur podróży?

Wciąż najchętniej latamy do Grecji

Choć eksperci do spraw sprzedaży przed sezonem przypuszczali, że w tym roku Grecja znudzi się Polakom, ta znów jest na szczycie. Szacunkowy wzrost liczby rezerwacji wakacji w Turcji okazał się błędem. Obok greckich wysp oraz Turcji, na trzecim miejscu znalazła się także Bułgaria. Warto jednak zauważyć, że wśród najpopularniejszych regionów wakacyjnych w skali kraju wygrywa Riwiera Turecka z najlepiej rozwiniętymi kurortami turystycznymi, takimi jak Alanya, Side czy Antalya. Najmniejszym zainteresowaniem wśród popularnych turystycznie krajów europejskich cieszył się Cypr – wybrało go ponad 2 proc. turystów.

Okęcie liderem wśród lotnisk

Z danych portalu Wakacje.pl wynika, że niekwestionowanymi liderami wśród miejsc, z których Polacy latali na swoje zagraniczne wakacje były: lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach. Łącznie z obu wskazanych lotnisk wyruszyło na wakacje ok. 60 proc. Polaków. Pozostałe porty lotnicze w Gdańsku, Poznaniu lub Wrocławiu odprawiły po ok. 10 proc. turystów.

Ile gwiazdek wybierają Polacy?

Z szerokiej gamy hoteli oraz opcji wypoczynkowych Polacy najchętniej wybierali w tym roku hotele czterogwiazdkowe. Na „czwórki” zdecydowała się niemal połowa turystów, podczas gdy trzy gwiazdki zakupiło ok. 31 proc. Polaków. Na najwyższy standard, określany mianem pięciu gwiazdek pozwoliło sobie ok. 18 proc. podróżujących.

All-Inclusive to już luksus dla każdego

Dawniej, wyżywienie w opcji „all” traktowane było jako ekskluzywny standard, na który mogli sobie pozwolić nieliczni ze względu na dużo wyższą od pozostałych opcji cenę. Obecnie jest to standard, na który decyduje się większość Polaków (82,3 proc. dokonywanych rezerwacji).

Wakacje 2019 droższe niż w ubiegłych latach

Gorący wakacyjny sezon trwający od 20 czerwca do 31 sierpnia możemy uznać za droższy w stosunku do ubiegłych lat. Podwyżki dotyczyły wszystkich najpopularniejszych kierunków wypoczynkowych. Średni procentowy wzrost wartości rezerwacji w 2019 roku to ok. 10 proc. Najbardziej zdrożała Grecja (19 proc.), a najmniej Włochy oraz Chorwacja. Pomimo podwyżek, Grecja wciąż jest liderem wakacyjnych destynacji Polaków.

First Minute zastąpi Last Minute?

Wśród ofert, które rezerwowali Polacy w wakacje 2019 widać trend częstszego niż do tej pory korzystania z opcji First Minute. Przyczyną tego stanu jest fakt, że zakup wyjazdu w przedsprzedaży oznacza niższy koszt oraz atrakcyjne rabaty, których nie obejmuje rezerwacja na ostatnią chwilę. Coraz mniej jest także ofert Last Minute. Korzystanie z opcji First pozwala na szeroki wybór hoteli oraz zawiera pakiety dodatkowych korzyści.

Dla osób, które nie zdążyły jeszcze wyjechać na zagraniczny urlop, ratunkiem są powakacyjne miesiące – wrzesień i październik. Ceny wówczas są niższe, turystów jest znacznie mniej, a pogoda w popularnych kurortach wciąż wspaniała. Stanowi to jedynie problem dla osób podróżujących z dziećmi w wieku szkolnym.