Walka ze smogiem – darmowe autobusy i częstsze kontrole pieców

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (3)
Walka ze smogiem – darmowe autobusy i częstsze kontrole pieców

Ustawa antysmogowa pozwala lokalnym władzom na walkę z zanieczyszczeniami. Stanowcze kroki podjęła już Warszawa.

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska jest znana jako tzw. ustawa antysmogowa. Warto jednak wiedzieć, że sama z siebie w zasadzie nie nakłada na obywateli obowiązku dbania o środowisko. Pozwala za to lokalnym władzom na ustalanie przepisów we własnym zakresie. Warszawa już korzysta z tej możliwości, przygotowując Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Zapewnia on ulgi obywatelom, ale określa też ograniczenia i obowiązki dla nich oraz specjalnych służb.

Jednym z podstawowych problemów przy powstawaniu smogu jest emisja spalin z samochodów. Nie pomagają w tym takie wydarzenia jak afera w Volkswagenie. Wielu ekologów sposób na ograniczenie problemu widzi w rozbudowie komunikacji miejskiej. Jej sprawne działanie ma doprowadzić do tego, że kierowcy przesiądą się z aut w tramwaje czy metro – najlepiej zasilane w sposób ekologiczny.

Jak twierdzą włodarze Warszawy, pokaźna inwestycja w komunikację, w tym w drugą linię metra jest jednym z elementów, które już przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. W 2006 roku dopuszczalne normy groźnego pyłu PM10 były przekraczane w stolicy niemal o 400%, dziś jest to jedynie 40%.

Na potrzeby dalszych, regularnych pomiarów stworzono Warszawski Indeks Powietrza, który biorąc pod uwagę szczegółowe pomiary da jeden wynik, stwierdzający czy powietrze jest obecnie zanieczyszczone, czy nie. W chwili, gdy rezultat będzie niekorzystny, komunikacja miejska ma być darmowa (możliwe, że jedynie dla kierowców rezygnujących z jazdy samochodem).

Jeśli WIP wskaże, że normy zostaną przekroczone, na ulice wyjadą też specjalne wozy służące do mycia miasta na mokro. Zapobiegnie to unoszeniu się zanieczyszczeń, które po opadnięciu są ponownie unoszone przez samochody, powodując pylenie wtórne. Przewiduje się, że sytuacja wymagająca darmowej komunikacji i dodatkowego oczyszczania będzie występować od kilku do kilkunastu razy w skali roku.

Poza działaniami doraźnymi, wprowadzone też będą dodatkowe kontrole. Nowo utworzona jednostka ZDM przejmie część obowiązków od Inspekcji Transportu Drogowego. Zadaniem pracowników będzie ważenie ciężarówek – obecnie około jedna trzecia z nich wjeżdża do miasta przeładowana. Już sama świadomość sprawdzania masy pojazdów może sprawić, że nie będą one poruszać się po centrum.

Nowe zadania otrzymali już strażnicy miejscy. Zastanawialiśmy się już czym zajmą się oni po utracie fotoradarów. Teraz wiemy, że od dwóch miesięcy kontrolują piece, co do których jest podejrzenie, że są opalane śmieciami. W tej roli zastępują dzielnicowych, których uprawnienia nie pozwalały na wystawienie mandatu, czyniąc łamiących przepisy bezkarnymi.

Zarówno ekolodzy jak i Unia Europejska trąbią na alarm odnośnie zanieczyszczeń. Niechlubne rekordy bije w Polsce Kraków. Tam prowadzony jest program dofinansowania wymiany pieców. Czekamy aż pozostałe regiony naszego kraju, w których gęsto jest od smogu, wprowadzą własne obostrzenia. Warto się do nich dostosować, bowiem ich łamanie przypłacamy własnym zdrowiem.

Problemy z nowymi przepisami, nie wiesz do jakich norm musisz się dostosować, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com