Można otrzymać dodatkowe kilkaset złotych na dziecko, ale warto pospieszyć się z wnioskiem

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Można otrzymać dodatkowe kilkaset złotych na dziecko, ale warto pospieszyć się z wnioskiem

Wkrótce zacznie się kolejny rok szkolny. Rodzice mogą otrzymać na zakup wyprawki dla dziecka dodatkowe kilkaset złotych. Wniosek o 300 plus w ramach programu Dobry Start warto złożyć jednak jak najszybciej, by pieniądze pojawiły się na koncie jeszcze we wrześniu.

Wniosek o 300 plus w ramach programu Dobry Start

Tylko do końca 2021 r. polski rząd przekazał na program Dobry Start aż 5,3 mld zł. Jak twierdzą rządzący, program to „inwestycja w polską edukację”; wszyscy uczniowie rozpoczynający rok szkolny mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci 300 zł. Teoretycznie środki mają umożliwić zakup wyprawki szkolnej (lub przynajmniej jej sporej części). W praktyce jednak rodzice skarżą się, że obecnie 300 zł to zdecydowanie za mało, by wyposażyć dziecko do szkoły. Coraz częściej potrzebne jest nawet 500-600 zł. Mimo to rząd już wcześniej uprzedził, że nie planuje waloryzacji tego świadczenia.

Wniosek o 300 plus w ramach programu Dobry Start na rok szkolny 2022/2023 można składać już od 1 lipca. W związku z wakacyjnymi wyjazdami wielu rodziców mogło jednak o tym zapomnieć. Jeśli uprawnione osoby jeszcze nie złożyły wniosku, a zależy im, by pieniądze stosunkowo szybko znalazły się na koncie, formalności należy dopełnić już do końca sierpnia. W takiej sytuacji dodatkowe 300 zł zostanie wypłacone przez ZUS najpóźniej do 30 września.

Wniosek we wrześniu, październiku lub listopadzie to nawet 2 miesiące czekania

Należy przy tym zaznaczyć, że wniosek o 300 plus w ramach programu Dobry Start można składać nawet do 30 listopada – tym samym jeśli np. rodzic złoży wniosek dopiero we wrześniu czy październiku, to nadal może liczyć na dodatkowe środki. Problem polega jednak na tym, że w przypadku wniosków złożonych między 1 września a 30 listopada pieniądze trafią na konto dopiero po 2 miesiącach od złożenia wniosku.

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Uprawnieni do wnioskowania o świadczenie muszą pamiętać, że dopełnienie formalności możliwe jest wyłącznie elektronicznie. Osoby, które nie mają internetu lub mają problem ze złożeniem wniosku online, mogą przyjść do placówki ZUS, gdzie pracownicy powinni mi udostępnić komputer do złożenia wniosku i pomóc z jego wypełnieniem.

Wnioski do ZUS (który w tamtym roku przejął obsługę świadczenia w ramach programu Dobry Start) można składać poprzez:

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • portal PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczną.

Co istotne, wypłata środków może nastąpić jedynie na konto, dlatego osoba składająca wniosek musi podać numer rachunku bankowego – inaczej wniosek nie zostanie rozpatrzony.