Wrocławski notariusz spisał testament nieprzytomnej kobiety – w grę wchodziły 2 mln zł

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (12)
Wrocławski notariusz spisał testament nieprzytomnej kobiety – w grę wchodziły 2 mln zł

Rafał C., wrocławski notariusz spisał testament nieprzytomnej kobiety, której konkubent chciał przejąć jej majątek – 2 mln zł.

Przed sądem toczy się sprawa, w której oskarżonym jest wrocławski notariusz Rafał C. Zarzuca mu się przekroczenie uprawnień, gdyż spisał testament nieprzytomnej kobiety, która leży w śpiączce. W sprawie chodzi o spadek wynoszący nie mniej niż 2 000 000 zł, które ma przejąć partner kobiety.

W sprawie wyszły na jaw bardzo niejasne okoliczności całego zajścia. Chora na raka kobieta trafiła do szpitala. Jej stan był ciężki. Będąc już w bardzo złym stanie, postanowiła spisać swoją ostatnią wolę i uczyniła to na kartce papieru. Spadkobiercą jej majątku miał zostać brat, mimo iż od kilku lat dzieliła życie z konkubentem.

Po kilku dniach w szpitalu pojawił się konkubent wraz z notariuszem Rafałem C. Notariusz spisał testament w zupełnie nowej wersji. W tym dokumencie, który został przez urzędnika potwierdzony, całość spadku miała przypaść konkubentowi, zamiast tak jak wcześniej napisała kobieta, jej bratu. Tę wersję testamentu rzekomo miał poświadczyć lekarz, który był wtedy na oddziale.

Sprawę tę do sądu zgłosił brat chorej, którego w spisanej przez notariusza wersji wcale nie ujęto. Okazało się, że w momencie spisywania tego dokumentu, kobieta była już nieprzytomna i nie miała możliwości podpisania tej wersji testamentu. Prócz oskarżenia notariusza, który poświadczył nieprawdę, oskarżono także konkubenta, który doprowadził do całej tej sytuacji.

Sąd uznał pierwszą wersję testamentu, którą kobieta spisała na kartce i własnoręcznie podpisała. Jednym ze świadków w sprawie był ksiądz, który był wieloletnim przyjacielem kobiety i potwierdził, że jej ostatnią wolą było przepisanie majątku bratu. Konkubent został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę. Notariuszowi nie zawieszono prawa wykonywania zawodu, lecz otrzymał 2 letni okres próbny i musi zapłacić 6 000 zł na cele społeczne.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z pracą notariusza lub sprawami dotyczącymi spadków i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com