Wycieczki last minute – o jakich prawach należy pamiętać

Codzienne Dołącz do dyskusji
Wycieczki last minute – o jakich prawach należy pamiętać

Last minute to często tanie wakacje, jednak należy pamiętać o swoich prawach i możliwościach reklamacji, o czym przypomina UOKiK.

Pod koniec wakacji, gdy nie wykorzystaliśmy jeszcze pełnego urlopu, często możemy być skuszeni ofertą last minute. Bardzo dobrze, w końcu jest to tania okazja do wypoczęcia. Uważajmy jednak, bo często niska cena niesie za sobą ukryte niedogodności. Nie dajmy się też zwieść pozornie odmiennymi prawami w stosunku do pełnopłatnych wycieczek.

Po pierwsze, za każdym razem dokładnie przeczytajmy umowę biura podróży. Być może znajdujące się w niej zapisy pokażą, że oferta wcale nie jest atrakcyjna. Prośmy o doprecyzowanie wszelkich terminów względnych takich jak „niedaleko plaży” – pytajmy ile to dokładnie metrów, czy „pokój z widokiem” – w końcu widok może być zarówno na morze, jak i na wysypisko śmieci.

Po drugie, pamiętajmy że także w przypadku umowy first czy last minute mamy możliwość reklamacji w biurze podróży. Roszczenia mogą być związane zarówno z całkowitym odwołaniem wycieczki, jak też niewłaściwym standardem, kradzieżą czy częściową zmianą planów wyjazdu.

UOKiK przygotowało uproszczoną wersję tzw. tabeli frankfurckiej. Pokazuje ona ilu procent rekompensaty liczonej od ceny wycieczki możemy oczekiwać, jeśli nie zostaną spełnione konkretne ustalenia umowne. Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej skróconym wykazem. Pełną wersję tabeli możemy odnaleźć na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Strand Palme Liegestuhl

O czym jeszcze musimy pamiętać przed wyjazdem? Między innymi o tym, że podróżując za granicę z dzieckiem, często będziemy musieli mieć dokument udowadniający rodzicielstwo. Pamiętajmy, że w różnych krajach są odmienne przepisy, więc sprawdzajmy je na bieżąco.

Różnice w normach między państwami tyczą się także standardów, w tym hotelowych gwiazdek. Upewniajmy się więc przy podpisywaniu umowy, że trzygwiazdkowy hotel odpowiada naszym, krajowym normom, po czym sprawdźmy je na miejscu, aby mieć pewność, że zostały one spełnione już po przyjeździe na miejsce wypoczynku.

Problemy z biurem podróży i świadczonymi usługami, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.