Biała lista podatników VAT: okazuje się, że jest nowy problem. Tym razem z zagranicznymi firmami

Firma Podatki dołącz do dyskusji (19) 01.10.2019
Biała lista podatników VAT: okazuje się, że jest nowy problem. Tym razem z zagranicznymi firmami

Edyta Wara-Wąsowska

O białej liście podatników VAT staramy się pisać na Bezprawniku możliwie jak najbardziej regularnie. Wynika to głownie z tego, że cały czas pojawiają się nowe problemy, które dotyczą tego wykazu. Tym razem chodzi o zagraniczne firmy znajdujące się na białej liście – z ich powodu polscy przedsiębiorcy mogą doświadczyć różnych komplikacji. 

Biała lista podatników VAT: zagraniczne firmy na białej liście to nierzadko kłopot dla krajowych przedsiębiorców

Żeby była jasność – nie chodzi absolutnie o samą obecność, ale o pewne komplikacje, jakie mogą się z tym wiązać – a taką komplikacją może być weryfikacja tych firm w wykazie (pisaliśmy już o tym, jak weryfikować kontrahentów na białej liście). Problem polega m.in. na tym, że niewłaściwe zapisanie lub przetłumaczenie nazwy zagranicznej firmy może prowadzić do tego, że krajowy przedsiębiorca nie odnajdzie kontrahenta w wykazie, mimo że się tam znajduje. Możliwe jest również pomylenie zagranicznych firm (których nazwa różni się jedną literą lub gdy jedna z nich została błędnie przetłumaczona), chociaż takie sytuacje zdarzają się już nieco rzadziej.

Problem jest też z samym wyszukaniem nazwy firmy. Niektórzy przedsiębiorcy wpisują zaledwie początek nazwy zagranicznego kontrahenta, co również może im uniemożliwić znalezienie firmy w wykazie. Czasami nawet nie wystarczy też „pełna nazwa”, jak mogłoby się nam wydawać. W niektórych przypadkach podczas wyszukiwania konieczne jest dodanie informacji o tym, jaką formę prawną ma dana firma (np. sp.z.o.o.). A wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy. Dochodzi potem do sytuacji, w których właściciele krajowych firm są przekonani, że zagraniczne firmy na białej liście podatników VAT po prostu się nie znajdują – a przynajmniej wiele z nich.

Brak numerów zagranicznych kont bankowych w wykazie to kolejny problem, jeśli chodzi o zagraniczne firmy na białej liście

Problemy z weryfikacją białej listy to tylko jedna z kilku kwestii, która może martwić przedsiębiorców współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Kolejny to brak numerów zagranicznych kont bankowych w wykazie – nie wszyscy kontrahenci mają konto firmowe w Polsce. MF, w odpowiedzi na pytanie DGP stwierdziło, że niebawem opublikuje odpowiednie wyjaśnienia. W tym momencie albo przedsiębiorca przekona zagranicznego dostawcę, by założył konto firmowe w Polsce (i zarejestrował je w US), albo zawiadomi urząd skarbowy o dokonaniu płatności na konto, którego nie ma w wykazie. A to znowu zmusza przedsiębiorcę do kolejnych formalności – i to nie z jego winy.

Pokazuje to też tylko, że biała lista podatników VAT zaczęła funkcjonować mimo oczywistych braków czy problemów. Początkowo przedsiębiorcy zgłaszali na przykład, że nie było ich konta na białej liście. Samo sprawdzanie kontrahentów nastręcza też pewnych trudności z innego względu – m.in. przez interfejs API. Można się też spodziewać, że to nie koniec problemów z białą listą podatników VAT.