Branża pogrzebowa straszy nadchodzącymi podwyżkami cen

Finanse Dołącz do dyskusji
Branża pogrzebowa straszy nadchodzącymi podwyżkami cen

Koszty pogrzebu niezmiennie rosną, a zasiłek pogrzebowy stoi w miejscu. Ostatnio pojawiły się pomysły podniesienia tej formy wsparcia, jednak coraz częściej mówi się o porzuceniu tego projektu. Głos zabrała Polska Izba Branży Pogrzebowej, która straszy rosnącymi kosztami pochówków w nadchodzącym roku.

Czym jest zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, które ma (przynajmniej w teorii) pokryć koszty pochówku. Wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i obecnie od wielu lat jego wysokość utrzymuje się na stałym poziomie – 4000 złotych. Pieniądze nie są jednak wypłacane z automatu, aby pobrać świadczenie, należy złożyć w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12) wraz z załącznikami (skrócony odpis aktu zgonu, oryginały lub kopie rachunków, zaświadczenie, że zmarły podlegał ubezpieczeniu itp.).

Co ciekawe, zasiłek pogrzebowy przysługuje nie tylko członkom rodziny zmarłego. Wypłacany jest osobom, które faktycznie pokryły koszty pogrzebu, a więc zarówno rodzinie, jak i osobie obcej, czy też instytucji (w niektórych sytuacjach za pochówek może odpowiadać gmina). Aby go otrzymać, wystarczy wykazać, że faktycznie poniosło się koszty pogrzebu.

Koszty pogrzebu już teraz są wysokie, zasiłek pogrzebowy nie pozwala na godne pochowanie bliskich

Zasiłek pogrzebowy od wielu lat nie był podnoszony – obecna stawka to 4000 złotych. Rząd wyszedł z pomysłem podniesienia świadczenia, jednak coraz częściej mówi się o porzuceniu projektu. To nie podoba się branży pogrzebowej, która straszy podwyżkami. Jak podkreśla Robert Czyżak – prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej:

Pojawiają się niepokojące sygnały dotyczące odejścia od podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego. Polska Izba Branży Pogrzebowej, która należy do Federacji Przedsiębiorców Polskich, jest zaniepokojona samymi doniesieniami o takim pomyśle. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na potrzebę pilnego zwiększenia tego świadczenia z uwagi na coraz liczniejsze sygnały ze strony bliskich osób zmarłych o zbyt małej kwocie zasiłku, niepozwalającej im na godny pochówek osoby zmarłej.

Faktycznie, koszty pogrzebu potrafią być astronomiczne. Sama trumna to wydatek rzędu około 1000 złotych (w wersji oszczędnej). Zakup urny jest nieco tańszy, jednak do tego dochodzą koszty kremacji. Za usługi zakładu pogrzebowego zapłacimy zwykle od 1000 do nawet 5000 złotych, a miejsce na cmentarzu to dodatkowy datek, rzędu w najlepszym przypadku kilkuset złotych. W przypadku, gdy rodzina chce zorganizować tradycyjną stypę, czy też pokryć koszty ceremonii pogrzebowej, kwoty robią się jeszcze wyższe. Jak widać z tego wyliczenia, nawet przy oszczędnym gospodarowaniu pieniędzmi, zasiłek pogrzebowy w większości przypadków jest niewystarczający.

Czeka nas wzrost cen w branży pogrzebowej

Koszty pogrzebu mają wkrótce wzrosnąć. Tak przynajmniej szacują przedstawiciele Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Wtedy zasiłek pogrzebowy w obecnej kwocie nie wystarczy nawet na pokrycie połowy wydatków związanych z organizacją pogrzebu. Jak wskazuje Robert Czyżak z PIBP:

Dzisiaj, kiedy mierzymy się z kolejnymi falami wzrostów cen energii elektrycznej, gazu oraz paliwa, które niewątpliwie wpływają na wzrost kosztów produkcji trumien, urn czy utrzymania chłodni, informacja taka jest bardzo niepokojąca, gdyż siłą rzeczy koszty związane z przygotowaniem całej ceremonii pogrzebowej również znacznie pójdą w górę. Uderzy to przede wszystkim bezpośrednio w rodziny czy bliskich osób zmarłych, bowiem będą oni za usługę pogrzebową musieli zapłacić znacznie więcej. Liczymy, że jednak rząd nie zdecyduje się ostatecznie na taki krok, a kwota zasiłku – jak zostało to już kilkakrotnie zapowiedziane – wzrośnie.