Odwołane komisje lekarskie z ZUS i wstrzymane wyjazdy do ośrodków. Przybywa też wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Praca Zdrowie dołącz do dyskusji (12) 17.03.2020
Odwołane komisje lekarskie z ZUS i wstrzymane wyjazdy do ośrodków. Przybywa też wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Edyta Wara-Wąsowska

ZUS informuje swoich klientów o kolejnych zmianach w związku z epidemią koronawirusa. Wstrzymane są m.in. wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych, odwołane są również komisje lekarskie badania, które miały być przeprowadzone przez lekarzy orzeczników. Przybywa też nieustannie wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zmiany w ZUS – koronawirus wymusza przełożenie planowanych badań i wyjazdów

Kolejny zmiany w ZUS nie powinny nikogo dziwić – w związku z tym, że koronawirus cały czas się rozprzestrzenia, Zakład podjął kolejne decyzje mające na celu ochronę zdrowia i życia jego klientów.

Po pierwsze – zostały wstrzymane wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w ramach prewencji rentowej ZUS. Zakład informuje, że osoby, które mają zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację ZUS, otrzymają stosowne skierowania w późniejszym terminie. Osoby, które już teraz chcą dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, mogą zadzwonić na numer telefonu podany na zawiadomieniu o rehabilitacji. Wyjazdy do ośrodków zostają wstrzymane do odwołania.

Podobne decyzje podjęto, jeśli chodzi o badania, które mieli przeprowadzić lekarze orzecznicy. Odwołano wszystkie badania bezpośrednie, jakie miały odbyć się w terminie 16-27 marca 2020 r. Tym samym odwołane są też komisje lekarskie. Osoby, których to dotyczy, nie muszą się jednak martwić – pracownicy Zakładu skontaktują się z nimi i poinformują o wszystkim. W razie konieczności ustalane będą też nowe terminy badań.

Zmiany w ZUS, o których pisaliśmy wcześniej, a które wymusił koronawirus, dotyczą również wyodrębnienia na terenie Zakładów specjalnych stref, w których można złożyć wniosek bez konieczności kontaktu z urzędnikiem.

Już ponad 6 tys. złożonych wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Na łamach Bezprawnika informowaliśmy już o tym, w jaki sposób uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jak podaje ZUS, przybywa liczba złożonych wniosków. Do tej pory jest to już prawie 6,4 tys. zgłoszeń – a należy zaznaczyć, że to tylko dane z okresu 9-13 marca.

ZUS przypomina również, że w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę lub umową zlecenia wystarczy jedynie zgłosić chęć otrzymania zasiłku swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy i złożyć odpowiednie zaświadczenie. Przedsiębiorcy muszą z kolei zgłosić się bezpośrednio do ZUS, ale za to mogą zrobić to przez internet – dzięki czemu nie muszą odwiedzać placówki Zakładu i narażać się na bezpośredni kontakt z innymi osobami.

Jeśli ktoś ma wątpliwości dotyczące zasiłku (lub jakiejkolwiek innej sprawy związanej ze świadczeniami ZUS), może zadzwonić na specjalną infolinię (22 560 16 00) lub wysłać wiadomość na adres e-mailowy cot@zus.pl.