Powraca pomysł 500 plus dla seniorów. Emeryci i renciści mieliby móc realizować bon od 1 września

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (425)
Powraca pomysł 500 plus dla seniorów. Emeryci i renciści mieliby móc realizować bon od 1 września

500 plus dla seniorów na wakacje – to najnowszy pomysł na rozszerzenie bonu turystycznego. Nie jest to jednak wbrew pozorom nowa koncepcja – pojawiła się już w 2020 r., przy okazji wprowadzania bonu turystycznego. 

500 plus dla seniorów na wakacje. Senat ponawia swoją propozycję z poprzedniego roku

W 2020 r. wprowadzony został bon turystyczny, który z założenia miał być formą wsparcia zarówno dla branży hotelarskiej (która mocno ucierpiała przez pandemię koronawirusa) jak i polskich rodzin. Świadczenie jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje 500 plus – i wynosi, analogicznie, 500 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne – kwota świadczenia wzrasta do 500 zł.

Co istotne, z bonu turystycznego nadal można korzystać (do marca 2022 r.). Osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, muszą aktywować bon na PUE ZUS. Rodzice dziecka niepełnosprawnego, aby otrzymać wyższe świadczenie, muszą dodatkowo złożyć na PUE ZUS specjalne oświadczenie.

Jeśli chodzi z kolei o płatność bonem za usługę turystyczną, należy podać kod obsługi płatności, a następnie – jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem (jest to kod podany na PUE ZUS podany przy aktywacji bonu). Nie trzeba przy tym wykorzystywać całej kwoty od razu – można bonu używać wielokrotnie, do wyczerpania przysługującej danej rodzinie kwoty.

Już przy uchwalaniu bonu turystycznego pojawiły się głosy, że taka formuła projektu jest niesprawiedliwa – ostatecznie pieniądze po raz kolejny trafiły jedynie do rodzin z dziećmi. Senat chciał, aby projekt bonu rozszerzyć o wsparcie dla osób starszych. Senatorowie zaproponowali 500 plus dla seniorów na wakacje. Poprawka do projektu ustawy została jednak ostatecznie odrzucona przez Sejm.

Teraz pomysł powraca. Senator Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że Senat przygotował projekt nowelizacji ustawy o Bonie Turystycznym. Jak twierdzi polityk, wsparcie mogłoby w ten sposób trafić do ok. 9 mln rencistów i emerytów w Polsce. Dofinansowanie miałoby odbywać się na takich samych zasadach jak w przypadku uprawnionych już osób i wynosić 500 zł na osobę.

500 plus dla seniorów może jednak nie spodobać się rządzącym

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji wskazano, że emeryci i renciści mogliby zacząć realizować bon od 1 września 2021 r. Na jego wykorzystanie mieliby czas do 31 marca 2022 r. Jak podkreślono – „a zatem w okresie zmniejszonego popytu na usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne”. Tym samym skorzystaliby i seniorzy, i branża hotelarska – która w tym okresie zazwyczaj osiąga znacznie niższe dochody.

Czy taki pomysł ma jednak szansę realizacji, skoro już raz został odrzucony? Z jednej strony partia rządząca mogłaby wręczyć seniorom dodatkowy, kolejny już „prezent”. Skorzystałaby też branża turystyczna. Z drugiej – realizacja pomysłu to koszt kolejnych kilku miliardów złotych. Ponadto rozszerzenie bonu turystycznego mogłoby zostać odebrane negatywnie ze względu na fakt, że po raz kolejny skorzystaliby seniorzy.

Los nowelizacji prawdopodobnie zostanie przesądzony jeszcze w czerwcu.