Avon walczy z rakiem piersi, więc… zwolnił pracownicę z rakiem piersi

Praca Zbrodnia i kara Zdrowie Dołącz do dyskusji (192)
Avon walczy z rakiem piersi, więc… zwolnił pracownicę z rakiem piersi

Rozdźwięk między oficjalną komunikacją marketingową firmy a jej rzeczywistymi działaniami bywa głośny – np. wtedy, gdy zwalnia się pracownika dotkniętego chorobą, z którą walka jest oficjalnie przez firmę wspierana. I tak AVON zwolnił pracownicę chorą na raka piersi.

Najważniejsze to mieć porządek w papierach. Z takiego najwyraźniej założenia wyszli właściciele agencji pracy tymczasowej, którzy zatrudniają pracowników działających dla znanej firmy kosmetycznej AVON. Dlatego też zwolnili panią Patrycję, zanim ta otrzymała zwolnienie lekarskie od onkologa – ale już po uzyskaniu wiedzy o chorobie. Jak wynika z relacji byłej już pracowniczki:

AVON zwalnia i się tłumaczy – kto ma rację?

AVON szybko – mimo trwającego weekendu, co się chwali – postanowiło ugasić ogarniający media społecznościowe pożar i wydało stosowne oświadczenia. Jak czytamy w nim, zwolnienie pracowniczki miało nastąpić z innych (niż rak) przyczyn:

Informacja o tym, że w tym konkretnym przypadku rozwiązanie umowy nastąpiło z powodu choroby jest nieprawdziwa.

AVON po otrzymaniu stosownej informacji od bezpośredniego pracodawcy autorki komentarza (przypadek dotyczył współpracy z agencją pracy tymczasowej) niezwłocznie przekazał tej firmie informację o możliwości udzielenia pomocy przez współpracującą z AVON Fundację.

Zdziwienie budzi fakt, że z jednej strony firma zaprzecza, jakoby zwolnienie nastąpiło z uwagi na chorobę byłej pracowniczki (zwłaszcza, że „oficjalny” powód zwolnienia pani Patrycja sama zawarła w swoim poście), z drugiej zaś nie próbuje w bardziej stanowczy walczyć z tym – gdyby tak faktycznie było – zniesławiającym firmę oświadczeniem.

Dziwi to bym bardziej, że dyskryminacja z uwagi na chorobę stanowi poważne naruszenie obowiązków pracodawcy. Dyskryminacja z jakichkolwiek względów jest, zgodnie z art. 113 kodeksu pracy niedopuszczalna. Najwidoczniej jednak prawo to jedno, a życie – drugie. Doskonale o tym świadczy fakt, że na fanpejdżu firmy AVON pojawiły się kolejne komentarze byłych pracowników, zwolnionych po ujawnieniu ciężkiej choroby, np.:

avon dyskryminacja

Czy zatem wspieranie fundacji walczącej z rakiem piersi to tylko chwyt marketingowy, a szara rzeczywistość wygląda zgoła inaczej? Nie byłby to wyjątek, w Polsce fatalne traktowanie pracowników pod przykrywką świetnie działającego biznesu to nic nowego, o czym świadczy choćby opisywana u nas historia zwolnienia pracowników spółki-córki InPostu, którego prezes kreuje się na polskiego Elona Muska.

Warszawa, dn. 11 czerwca 2017 r.

KOMUNIKAT AVON COSMETICS POLSKA
W SPRAWIE POSTA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

W nawiązaniu do informacji opublikowanych przez Panią Patrycję chcemy przekazać, że nawiązaliśmy bezpośredni kontakt i nie zostawimy Pani Patrycji bez pomocy.

Jest nam bardzo przykro z powodu okoliczności, w jakich znalazła się Pani Patrycja. Jednocześnie przepraszamy za brak oczekiwanej reakcji. Ta historia wiele nas nauczyła
i zrobimy wszystko, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Pragniemy też podkreślić, że kiedy firma dowiaduje się o chorobie nowotworowej obecnego lub byłego pracownika podejmuje działania w celu udzielenia możliwej pomocy. W tym zakresie AVON współpracuje z Fundacją Onkologiczną Alivia, której przekazuje wsparcie finansowe.

Będziemy informować na temat postępów w tej sprawie.

W imieniu

AVON COSMETICS POLSKA

Ewa Wojtarowicz

Communication Manager

 

 

Warszawa, dn. 13 czerwca 2017 r.

OŚWIADCZENIE AVON COSMETICS POLSKA

W SPRAWIE POROZUMIENIA Z PANIĄ PATRYCJĄ FREJOWSKĄ
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami dzisiaj odbyło się spotkanie z Panią Patrycją Frejowską, naszą byłą współpracowniczką, autorką posta, w którym opisała historię zakończenia naszej współpracy w maju br. Celem spotkania było omówienie konkretnych form pomocy, której jako firma możemy udzielić Pani Patrycji.

Historia Pani Patrycji stała się dla nas impulsem do zbudowania zupełnie nowego systemu wsparcia naszych chorujących pracowników i współpracowników. Stworzyliśmy nowe stanowisko – Pełnomocnika ds. Pomocy Pracownikom Przewlekle Chorym –
i zaproponowaliśmy je Pani Patrycji. Pani Patrycja przyjęła ofertę i będzie zatrudniona w AVON Polska. Jak wszyscy pracownicy Pani Patrycja zostanie również objęta prywatną opieką medyczną.

W imieniu swoim, jak i naszej firmy chciałam oficjalnie przeprosić Panią Patrycję. Jak tylko dowiedziałam się o całej sytuacji, osobiście zaangażowałam się w jej rozwiązanie. Wyciągnęliśmy wnioski i zrobimy wszystko, żeby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości. Właśnie dlatego poprosiliśmy Panią Patrycję, by objęła nowo utworzone stanowisko – Pełnomocnika ds. Pomocy Pracownikom Przewlekle Chorym. Pani Patrycja przyjęła naszą propozycję. Wierzę, że razem z Panią Patrycją będziemy mogli jeszcze lepiej troszczyć o zdrowie kobiet chorych na raka – mówi Dyrektor Zarządzająca AVON Cosmetics Polska – Barbara Goździkowską.

Doceniam, że objęłam w AVON stanowisko Pełnomocnika ds. Pomocy Pracownikom Przewlekle Chorym i dzięki temu będę mogła pomagać innym osobom, które mogą potrzebować w przyszłości pomocy – mówi Patrycja Frejowska.  

W imieniu

AVON COSMETICS POLSKA

Ewa Wojtarowicz

Communication Manager