Na ulicy już i tak były białymi krukami, ale teraz znikną ostatnie budki telefoniczne

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (25) 21.09.2016
Na ulicy już i tak były białymi krukami, ale teraz znikną ostatnie budki telefoniczne

Maciej Lewczuk

Orange do końca 2017 roku zlikwiduje ostatnie budki telefoniczne.

Młodzież zapewne nie pamięta lub nawet nie wie, co to są budki telefoniczne. Niektórym mogą się jeszcze kojarzyć z filmów, takich jak choćby „Nic śmiesznego” z kultową sceną w deszczu, albo „MIŚ”, gdzie facet liczył do słuchawki. Jak się okazuje, Orange do końca 2017 roku zlikwiduje ostatnie budki telefoniczne.

Budki telefoniczne były nie tak dawno jedną z niewielu możliwości, z których szary obywatel mógł skorzystać by się gdziekolwiek dodzwonić. Obecnie, w dobie powszechności telefonii komórkowej wielu ludziom nie mieści się w głowie, że kiedyś ludzie nie mieli w domach telefonów, że nie było internetu, etc.

Mając monety, potem żetony i na końcu karty telefoniczne można było dzwonić w obrębie miasta, województwa, między miastami, a także poprzez centralę telefoniczną za granicę Polski. Niewiele osób wie także, że w czasach „komuny” powszechne było podsłuchiwanie rozmów, które nie były cyfrowe, szyfrowane, tylko analogowo „szły po kablu”.

Jak podaje Wojciech Jabczyński na blogu Orange, najwięcej automatów telefonicznych było w Polsce w roku 2000, niemal 100 000. Od 2006 roku operator rozpoczął ich usuwanie. Obecnie pozostało już tylko około 4200 automatów, które znajdują się w większości w szpitalach, więzieniach i po jednym w każdej gminie. Ostatnie budki telefoniczne mają ostatecznie zniknąć do końca 2017 roku.

Już teraz ludziom, którzy nie mają komórki, łatwiej jest poprosić przechodnia o użyczenie telefonu, niż szukać automatu. Wygoda i powszechność nowoczesnych technologii wypiera stare i niewygodne rozwiązania. Łezka się w oku kręci, ale nie przypominam sobie, kiedy ostatni raz dzwoniłem z budki, a Wy kiedy korzystaliście z automatu telefonicznego?

Jeśli masz problemy związane z operatorami internetowymi, telekomunikacyjnymi i komórkowymi, a także wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.