Orange do końca 2017 roku zlikwiduje ostatnie budki telefoniczne.

Młodzież zapewne nie pamięta lub nawet nie wie, co to są budki telefoniczne. Niektórym mogą się jeszcze kojarzyć z filmów, takich jak choćby „Nic śmiesznego” z kultową sceną w deszczu, albo „MIŚ”, gdzie facet liczył do słuchawki. Jak się okazuje, Orange do końca 2017 roku zlikwiduje ostatnie budki telefoniczne.

Budki telefoniczne były nie tak dawno jedną z niewielu możliwości, z których szary obywatel mógł skorzystać by się gdziekolwiek dodzwonić. Obecnie, w dobie powszechności telefonii komórkowej wielu ludziom nie mieści się w głowie, że kiedyś ludzie nie mieli w domach telefonów, że nie było internetu, etc.

Mając monety, potem żetony i na końcu karty telefoniczne można było dzwonić w obrębie miasta, województwa, między miastami, a także poprzez centralę telefoniczną za granicę Polski. Niewiele osób wie także, że w czasach „komuny” powszechne było podsłuchiwanie rozmów, które nie były cyfrowe, szyfrowane, tylko analogowo „szły po kablu”.

Jak podaje Wojciech Jabczyński na blogu Orange, najwięcej automatów telefonicznych było w Polsce w roku 2000, niemal 100 000. Od 2006 roku operator rozpoczął ich usuwanie. Obecnie pozostało już tylko około 4200 automatów, które znajdują się w większości w szpitalach, więzieniach i po jednym w każdej gminie. Ostatnie budki telefoniczne mają ostatecznie zniknąć do końca 2017 roku.

Już teraz ludziom, którzy nie mają komórki, łatwiej jest poprosić przechodnia o użyczenie telefonu, niż szukać automatu. Wygoda i powszechność nowoczesnych technologii wypiera stare i niewygodne rozwiązania. Łezka się w oku kręci, ale nie przypominam sobie, kiedy ostatni raz dzwoniłem z budki, a Wy kiedy korzystaliście z automatu telefonicznego?

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Jeśli masz problemy związane z operatorami internetowymi, telekomunikacyjnymi i komórkowymi, a także wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.