Co dalej z Alior Bankiem? Los banku leży w rękach głównego akcjonariusza

Finanse Dołącz do dyskusji
Co dalej z Alior Bankiem? Los banku leży w rękach głównego akcjonariusza

Niedawne słowa osób zarządzających spółką PZU, większościowego akcjonariusza Alior Banku i Banku Pekao na konferencji prasowej firmy, mogą znowu rozbudzić dyskusję o roli bankowości w strukturach największej polskiej firmy ubezpieczeniowej. Pomimo tego, że z ust osób zarządzających PZU nie padają konkretne deklaracje, przewidywane są różne scenariusze dotyczące polityki spółki, związanej z posiadaniem przez nią dwóch różnych banków.

Eksperci przewidują, że Alior Bank i Pekao zostaną poddane fuzji, jednak władze spółki nie komentują tych doniesień

Prezes PZU Artur Olech wypowiadał się w dość enigmatyczny sposób o konieczności przewartościowania polityki spółki w sprawie posiadania przez nią dwóch banków. Informował o różnych scenariuszach, które są rozważane przez zarząd PZU. Jednak członek zarządu spółki Jarosław Mastalerz stawia sprawę dużo jaśniej – mówi o nietypowej sytuacji, w której znalazła się firma, posiadając dwa różne od siebie banki.

Jarosław Mastalerz jednak nie podał szczegółowych planów PZU co do zmiany swojej polityki wobec dwóch instytucji finansowych – Pekao i Alior Banku. W odpowiedzi na stawiane przez portal Business Insider pytania dotyczące zmiany polityki PZU w tej materii, przedstawiciele spółki ubezpieczeniowej poinformowali, że nowa strategia firmy dotycząca jej instytucji finansowych zostanie przedstawiona w IV kwartale 2024 r.

Przypomnijmy, że PZU kontroluje w tej chwili Alior Bank, posiadając 31,9 proc. jego akcji. Spółka posiada także drugi co do wielkości bank w Polsce – Pekao S.A. Ma 20 proc. jego akcji, a kolejne 12,8 proc. posiada Polski Fundusz Rozwoju. Repolonizacja Pekao odbyła się jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy, kiedy PZU i PFR zakupiły 32,8 proc. akcji banku od włoskiej grupy finansowej UniCredit.

Wielu fachowców przewiduje także, że PZU będzie chciało bardziej skoncentrować się na swojej podstawowej działalności

Wśród analityków sektora bankowego w Polsce nie brakuje także opinii, których wydźwięk jest jasny – PZU może w pewnym momencie chcieć sprzedać Alior Bank. Analitycy przewidują, że PZU może zdecydować się na ulokowanie aktywów pozyskanych ze sprzedaży Alior Banku w swój sektor ubezpieczeniowy.

Warto nadmienić także, że sprawa połączenia lub sprzedaży Alior Banku była już podnoszona w przeszłości. W 2018 r. podejmowano kroki, mające na celu stworzenie analiz korzyści związanych z fuzją Pekao i Alior Banku. Jednak pomysł ten w pewnym momencie zarzucono, ale w tej chwili pytania o politykę PZU względem swoich banków znów są zadawane przez ekspertów.