Partnerzy serwisu:
ecommerce Zakupy

Tanio już było. Allegro Smart rozkochał, a teraz będzie droższy

Rafał Chabasiński
14.04.2022
Tanio już było. Allegro Smart rozkochał, a teraz będzie droższy

Tegoroczna wiosna upłynie pod znakiem wzrostu cen w branży ecommerce. Dotyczy to także Allegro, które zaprezentowało zmiany w swoim regulaminie mające wejść w życie w nadchodzących miesiącach. Od 6 czerwca drożej z Allegro Smart zapłacimy za przesyłki za pobraniem. Inna zmiana dotycząca programu nastąpi już w maju.

Dlaczego zapłacimy drożej z Allegro Smart za przesyłki za pobraniem? Zapewne przez inflację i ceny paliwa

Szalejąca w Polsce inflacja skutkuje wzrostem cen także w szeroko rozumianej branży ecommerce. Niezapowiedzianą podwyżkę stawek od maja zapowiedział InPost. Także Allegro ma dla swoich użytkowników przykrą niespodziankę. Niektóre nadchodzące zmiany w regulaminie wiodącego polskiego serwisu typu marketplace oznaczają wyższy koszt dostawy. Trzeba jednak przyznać, że pozostałe są dla konsumentów korzystne.

Zacznijmy od złych wiadomości. Przede wszystkim, od 6 czerwca drożej z Allegro Smart zapłacimy za przesyłki za pobraniem. I to o całą złotówkę. Komunikat ze strony serwisu jest w tym przypadku stosunkowo lakoniczny, jednak wyjaśnia wszystko, co trzeba o tej konkretnej zmianie wiedzieć.

Obecnie za płatność przy odbiorze zamówienia Allegro Smart! pobieramy opłatę 3,99 złotych. Od 6 czerwca 2022 podniesiemy tę opłatę do 4,99 złotych.

Kolejna niekorzystna dla użytkowników Allegro zmiana wchodzi w życie już z dniem 2 maja. Z benefitów programu Strefa Mechanika usunięta zostanie możliwość zdobycia kodu do aktywacji programu Allegro Smart na 12 miesięcy. Obecnie by z niej skorzystać należy wydać co najmniej 2500 zł w Strefie Mechanika na produkty z wybranych kategorii motoryzacyjnych.

Jak podaje portal Telepolis.pl, od 2 maja na Allegro powróci także specjalna opłata dla sprzedających za podjazd kuriera DPD. Koszt tej usługi wyniesie 3,99 zł. W samym komunikacie serwisu z 12 kwietnia takiej informacji jednak nie znajdziemy.

Inne zmiany w regulaminie Allegro wynikają z konieczności dostosowania go do wymogów określonych przepisów Unii Europejskiej

Pozostałe zmiany w regulaminie Allegro dotyczą przede wszystkim dostosowania działalności serwisu do rozmaitych wymogów prawa europejskiego. Także z dniem 2 maja serwis aktualizuje polityki ochrony prywatności Allegro, Allegro Pay i Allegro Finance. Uwzględnią one nazwy podmiotów, którym przekazywane są dane użytkowników. Dodatkowo doprecyzowana zostanie informacja odnośnie zgody na profilowanie, która nie jest niezbędna do aktywacji Allegro Pay.

Z kolejnej zmiany ucieszą się ci użytkownicy portalu, wobec których zastosowano rozmaite ograniczenia. Na przykład zablokowano im możliwość sprzedaży lub wystawiania nowych ofert. Od 28 maja także oni będą mogli skorzystać z Programu Ochrony Kupujących. Taka możliwość pozostaje jednak zablokowana dla tych użytkowników, którzy mają nieuregulowany rachunek wobec Allegro.

Także od 28 maja na Allegro wejdą w życie zapisy regulaminu dostosowujące go do wymogów unijnych dyrektyw dotyczących rękojmi. Pierwsza ze zmian wchodząca w ten pakiet jest korzystna przede wszystkim dla sprzedających. Zawiera bowiem ograniczenia w możliwości dochodzenia przez kupującego roszczeń z tytułu rękojmi. Konsument kupujący od przedsiębiorcy będzie mógł w takim przypadku zażądać odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny jedynie w określonych przypadkach. Warto wspomnieć, że stosowne zapisy regulaminu Allegro będzie wykorzystywać także na potrzeby swoich usług cyfrowych, takich jak Allegro Smart.

Z tzw. „dyrektywy Omnibus” wynika następna zmiana zapisów regulaminu Allegro. Wprost umożliwi ona użytkownikom posługiwanie się swoimi danymi osobowymi w celu korzystania z różnych usług lub promocji. Jeżeli ci oczywiście mają taką potrzebę.