GIF: tabletki antykoncepcyjne Azalia wycofane z rynku

Zakupy Zdrowie Dołącz do dyskusji (3)
GIF: tabletki antykoncepcyjne Azalia wycofane z rynku

Tabletki antykoncepcyjne Azalia wycofane z rynku decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny dba o bezpieczeństwo ludzi kupujących różnego rodzaju preparaty i leki. Pisaliśmy niedawno o wycofaniu z aptek pewnych partii syropów Dexapico i Rubital. Tym razem wycofano z aptek tabletki antykoncepcyjne Azalia, a konkretniej jedną z partii tego leku.

Azalia, to hormonalne doustne tabletki antykoncepcyjne, które mogą przyjmować nawet kobiety karmiące niemowlęta piersią. Producentem tego preparatu jest firma Gedeon Richter Plc. Główny Inspektorat Farmaceutyczny postanowił wycofać jedną z partii leku z aptek pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

Chodzi o tabletki powlekane, 75 mcg, o numerze serii T49482E i dacie ważności 09.2016. Lek wycofano z dwóch powodów. Jednym jest fakt, że przekroczony został parametr „czystość chromatograficzna”, a drugim jest decyzja samego producenta. Wydając tę decyzję, GIF powołał się na art. 122 ustęp 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne:

1. W razie stwierdzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym, Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzje o zakazie wprowadzenia lub o wycofaniu z obrotu produktu oraz w zależności od okoliczności może:
1) nakazać jego zniszczenie na koszt podmiotu odpowiedzialnego lub przedsiębiorcy prowadzącego obrót;
2) zezwolić na jego wykorzystanie lub zużycie w innym celu.

Jeśli ktoś zakupił tabletki antykoncepcyjne Azalia z feralnej serii, to powinien oddać je do apteki.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z dystrybucją leków, problemami wywołanymi przez źle przepisane lub działające leki i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com