Polskie firmy nie wyobrażają sobie życia bez Ukraińców. Zatrudnia ich już niemal połowa z nich

Biznes Praca Dołącz do dyskusji
Polskie firmy nie wyobrażają sobie życia bez Ukraińców. Zatrudnia ich już niemal połowa z nich

Ile firm zatrudnia Ukraińców? Okazuje się, że nawet połowa – wynika z najnowszego badania Personnel Service. Nie są oni jednak zatrudniani tylko do podstawowych prac. 9 proc. mieszkańców Ukrainy pracuje u nas na stanowiskach wyższego szczebla. Wiadomo też, za co najbardziej cenią ich polscy pracodawcy.

Niemal co drugi przedsiębiorca deklaruje, że ma w swojej załodze ukraińską kadrę – to wzrost o 7 pp. w porównaniu do listopada 2022 r. i o aż 15 pp. w porównaniu rok do roku – czytamy w opracowaniu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” autorstwa firmy Personnel Service.

Okazuje się też, że ukraińscy pracownicy to domena przede wszystkich większych przedsiębiorstw. Zatrudnia ich 58 proc. dużych firm (takich z przynajmniej 250 pracownikami) i „tylko” 34 proc. tych małych.

Autorzy badania zauważają też, że rośnie odsetek Ukraińców na średnim szczeblu – już 32 proc. pracowników z Ukrainy pracuje jako
wykwalifikowana kadra średniego szczebla. To wzrost o 4 pp. w porównaniu do listopada. 9 proc. to z kolei pracownicy wyższego szczebla.

Dane nt. pracowników z Ukrainy z raportu

Ile firm zatrudnia Ukraińców? Sporo, bo ci się szybko adaptują

Skąd taka popularność pracowników z Ukrainy? Na to pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów. W ostatnich latach polskim firmom wyraźnie brakowało rąk do pracy – więc przyjmowali Ukraińców z otwartymi rękami. Rzecz jasna wiele zmieniła pełnoskalowa wojna w Ukrainie, która wybuchła ponad rok temu. Nagle znalazło się u nas ok. 1,5 mln uchodźców – wielu w wieku produkcyjnym. Można więc po prostu powiedzieć, że pracodawcy i Ukraińcy potrzebują się nawzajem.

To fakt, natomiast z badania wynika, że polskie firmy Ukraińców zwyczajnie cenią – najbardziej za szybką adaptację, pracowitość, szybką naukę języka, ale i za lojalność. Najczęściej Ukraińcy zarabiają brutto od 25 do 30 zł za godzinę brutto, choć np. 8 proc. z nich zarabia ponad 40 zł. Okazuje się, że nawet ponad 30 proc. polskich firm jest w stanie zapłacić Ukraińcowi więcej niż Polakowi – chociaż 45 proc. mówi jasno, że tego robić nie zamierza.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce i na jakie świadczenia mogą liczyć

Nie tylko Ukraińcy. Te narodowości podbijają nasz rynek pracy

Do Ukraińców nasz rynek pracy się już zdążył przyzwyczaić i stali się w firmach oczywistością – co zresztą pokazuje badanie. Można natomiast zauważyć coraz większy napływ pracowników z innych kierunków. Z analizy Personnel Service wynika, że 10 proc. przedsiębiorstw w Polsce zatrudnia lub planuje zatrudnić Białorusinów. 7 proc. z kolei mówi to samo o Gruzinach, a 6 proc. – o obywatelach Mołdawii. Sporo się ostatnio mówiło o pracownikach z Azji. Ten trend jest zauważalny, ale jednak to ciągle raczej margines. Raptem 5 proc. firm ich zatrudnia lub planuje to zrobić.