Minister zdrowia potwierdza, że w maju do szkół wrócą wszyscy uczniowie. Pierwsze zmiany nastąpią już 4 maja

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (42)
Minister zdrowia potwierdza, że w maju do szkół wrócą wszyscy uczniowie. Pierwsze zmiany nastąpią już 4 maja

Kiedy wracamy do w pełni otwartych szkół? Minister Niedzielski przyznał dziś rano, że 4 maja już we wszystkich regionach kraju skończy się nauka zdalna dla klas I-III szkoły podstawowej. Najprawdopodobniej większość najmłodszych uczniów wróci też do w pełni stacjonarnej nauki. 

Kiedy wracamy do w pełni otwartych szkół? Koniec nauki zdalnej i prawdopodobnie hybrydowej już 4 maja

Na poprzedniej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że powrót do szkół 26 kwietnia nastąpi jedynie dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej z 11 województw. Dodatkowo będzie to powrót niepełny – naukę zdalną zastąpiła nauka w formie hybrydowej. Uczniowie z województwa dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego i wielkopolskiego mieli natomiast kontynuować naukę zdalną.

Jednocześnie minister zdrowia jeszcze tydzień temu na pytanie „kiedy wracamy do w pełni otwartych szkół” odpowiadał, że rząd będzie dążył do tego, by w maju już wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach stacjonarnych. W tamtym momencie słów ministra nie można było jednak brać za pewnik. Zwłaszcza, że sytuacja epidemiologiczna mogła się jeszcze mocno zmienić.

Dziś jednak minister zdrowia w rozmowie na antenie RMF FM potwierdził, że rząd chce, by w maju do szkół faktycznie wrócili już wszyscy uczniowie. Jak zapowiedział, szczegółowy harmonogram powrotu na zajęcia stacjonarne dla uczniów poszczególnych klas minister przedstawi na dzisiejszej konferencji. Dodatkowo potwierdził również, że 4 maja zakończy się nauka zdalna dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej z pięciu województw, w których utrzymano obostrzenia. Prawdopodobnie w większości regionów kraju – a być może i w całej Polsce, chociaż ostateczne decyzje mają zapaść dzisiaj – najmłodsi uczniowie wrócą do nauki w pełni stacjonarnej. To oznacza, że rząd zrezygnuje z nauki w formie hybrydowej (w całości lub w części).

Dziś konferencja ministra zdrowia ws. luzowania obostrzeń i harmonogram odmrażania gospodarki na maj

Zgodnie z zapowiedziami minister zdrowia ogłosi też dzisiaj harmonogram odmrażania poszczególnych branż. Z obozu władzy dochodzą jednak sprzeczne sygnały. Z jednej strony Adam Niedzielski wprost mówił, że branża gastronomiczna i fitness zostaną odmrożone na samym końcu; tuż przed nimi miała zostać otwarta branża hotelarska. Z kolei wicepremier Gowin twierdzi, że otwarcie hoteli może nastąpić już 4 maja – podobnie jak ogródków restauracyjnych. Ostateczną decyzję rządu poznamy dzisiaj. Należy jednak pamiętać, że wdrażanie kolejnych punktów harmonogramu będzie uzależnione od wskaźnika liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców.