Ruszyła kwalifikacja wojskowa dla (wybranych) mężczyzn i kobiet z roczników 1993-1998

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (413)
Ruszyła kwalifikacja wojskowa dla (wybranych) mężczyzn i kobiet z roczników 1993-1998

Nie ma poboru, ale rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2017 dla rocznika 1998 oraz osób urodzonych w latach 93-97.

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2017, czyli następca komisji wojskowych zajmujących się poborem, przed czym rzesze młodych mężczyzn drżało niczym osika na wietrze. Komisja lekarska przebada niemal ćwierć miliona osób, które urodziły się w 1998 roku.

Kwalifikacja wojskowa 2017

Kwalifikacja wojskowa 2017 obejmie także starsze roczniki, a konkretniej osoby urodzone w latach 1993 do 1997, których nie przebadano wcześniej i nie nadano im kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej lub została wobec nich orzeczona czasowa niezdolność do jej pełnienia.

Pisałem osoby, gdyż kwalifikacja wojskowa 2017 nie obejmuje jedynie mężczyzn, lecz także kobiety z roczników od 1993 do 1998. Nie, nie wszystkie, a jedynie „wybrane”. Chodzi o te, które mogą pełnić rolę sanitariuszek, czyli kończą lub studiują w szkołach medycznych i weterynaryjnych. Pożądane są także panie, które studiowały psychologię.

Na komisji mogą się też stawić Ci, którzy marzą o karierze w wojsku – ochotnicy.  Kwalifikacja wojskowa 2017 przeprowadzana jest przez wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie, pod nadzorem i przewodnictwem władz wojewódzkich sztabów wojskowych, a także władz cywilnych, czyli prezydentów miast, wojewodów, wójtów i starostów.

Niektórzy mogą się zdziwić, że „komisje poborowe” nadal działają, bo przecież zlikwidowano obowiązkową służbę wojskową. Fakt, zlikwidowano, ale kwalifikacja wojskowa 2017 musi zostać przeprowadzona, gdyż władze chcą mieć wiedzę, kto jest zdolny do służby wojskowej w czasie konfliktów wojennych, a kogo lepiej nie powoływać pod broń.

Dodatkowo ważną informacją jest to, że stawiennictwo przed komisją jest obowiązkowe, a zignorowanie wezwania do badań w wyznaczonym okresie od 30 stycznia do 28 kwietnia 2017 roku, będzie skutkowało karą ograniczenia wolności lub grzywną.