Ruszyła kwalifikacja wojskowa dla (wybranych) mężczyzn i kobiet z roczników 1993-1998

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (45) 31.01.2017
Ruszyła kwalifikacja wojskowa dla (wybranych) mężczyzn i kobiet z roczników 1993-1998

Maciej Lewczuk

Nie ma poboru, ale rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2017 dla rocznika 1998 oraz osób urodzonych w latach 93-97.

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2017, czyli następca komisji wojskowych zajmujących się poborem, przed czym rzesze młodych mężczyzn drżało niczym osika na wietrze. Komisja lekarska przebada niemal ćwierć miliona osób, które urodziły się w 1998 roku.

Kwalifikacja wojskowa 2017

Kwalifikacja wojskowa 2017 obejmie także starsze roczniki, a konkretniej osoby urodzone w latach 1993 do 1997, których nie przebadano wcześniej i nie nadano im kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej lub została wobec nich orzeczona czasowa niezdolność do jej pełnienia.

Pisałem osoby, gdyż kwalifikacja wojskowa 2017 nie obejmuje jedynie mężczyzn, lecz także kobiety z roczników od 1993 do 1998. Nie, nie wszystkie, a jedynie „wybrane”. Chodzi o te, które mogą pełnić rolę sanitariuszek, czyli kończą lub studiują w szkołach medycznych i weterynaryjnych. Pożądane są także panie, które studiowały psychologię.

Na komisji mogą się też stawić Ci, którzy marzą o karierze w wojsku – ochotnicy.  Kwalifikacja wojskowa 2017 przeprowadzana jest przez wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie, pod nadzorem i przewodnictwem władz wojewódzkich sztabów wojskowych, a także władz cywilnych, czyli prezydentów miast, wojewodów, wójtów i starostów.

Niektórzy mogą się zdziwić, że „komisje poborowe” nadal działają, bo przecież zlikwidowano obowiązkową służbę wojskową. Fakt, zlikwidowano, ale kwalifikacja wojskowa 2017 musi zostać przeprowadzona, gdyż władze chcą mieć wiedzę, kto jest zdolny do służby wojskowej w czasie konfliktów wojennych, a kogo lepiej nie powoływać pod broń.

Dodatkowo ważną informacją jest to, że stawiennictwo przed komisją jest obowiązkowe, a zignorowanie wezwania do badań w wyznaczonym okresie od 30 stycznia do 28 kwietnia 2017 roku, będzie skutkowało karą ograniczenia wolności lub grzywną.

45 odpowiedzi na “Ruszyła kwalifikacja wojskowa dla (wybranych) mężczyzn i kobiet z roczników 1993-1998”

 1. To, że państwo chce wiedzieć, kto jest zdolny do służby wojskowej w czasie konfliktów, przeczy tezie, jakoby nie było poboru. To jest pobór, tylko na zapas.
  Dodatkowo takie pospolite ruszenia są bzdurą. Nigdy to nie działało i nie zadziała, ponadto jest wątpliwe moralnie – nie chodzi tu o samo zabijanie, a o to, że zmuszanie ludzi do walki tylko ze względu na miejsce urodzenia, do wystawiania się na odstrzał wbrew własnej woli jest przejawem do najmniej ogromnej pychy. Żaden z nas podczas poczęcia czy tuż przed porodem nie podpisywał kontraktu, że z racji urodzenia się w tym zajebistym kraju wyraża zgodę na bycie odstrzelonym w imię takich, a nie innych granic tegoż, pod rygorem kary za dezercję. Każdy ma jedynie jedno zagwarantowane życie i nakazanie poświęcania go w imię czegoś, co jest ważne dla kogoś innego, jest zwyczajnym morderstwem.
  Powinna być stworzona armia zawodowa – z ludźmi, którzy nie tylko chcą walczyć, ale i wiedzą, co robią i na co się piszą, a pieniądze z podatków, które przeznacza się na różne bzdury – również m.in. komisje badające ludzi, którzy nie mają ochoty mieć cokolwiek wspólnego z Polską armią – przeznaczyć na solidne szkolenia, również za granicą, unowocześnienie armii i wywalenie z niej tych grubych, starych dziadów, którzy nie powinni być nawet szeregowymi, nie mówiąc o wyższych stopniach. W razie czego dobry też byłby fundusz na wynajęcie armii w razie „w”. Teraz mamy skansen.
  Podczas rozbiorów też mieliśmy pobór, zamiast armii zawodowej. Jak się to skończyło, wszyscy wiemy. Zresztą w niemal każdej wojnie, gdzie powoływało się obywateli do walki, dostawaliśmy niesamowite wciry, bez pomocy z zewnątrz nie dawaliśmy rady. Dziwne, że historia dalej niczego nikogo nie nauczyła.

  • Co za pacyfistyczne brednie. Mam nadzieję, że Ciebie wezmą do wojska i zrobią z Ciebie mężczyznę!

   • Nie, dziękuję.
    Za to jak jesteś sam zainteresowany zostaniem kiedykolwiek mężczyzną, to w Serbii jest najlepsza klinika. W polskim wojsku zostaje się tłustym mięsem mielonym lub starym, grubym dziadem w kolorowym mundurku.

   • Może są osoby, które o tym nie wiedzą? Dziwią mnie ludzie, którzy zakładają, że wszyscy wszystko wiedzą. Są zapewne dziedziny, o których nie masz zielonego pojęcia. Domyślam się, że takie wpisy mają wywołać flejm.

   • Podejrzewam, że jeśli wrzucić do mediów akcję, że „patrz, jak bulisz za coś 100zł to takie są podatki…” to naprawdę dużo ludzi by się otrząsnęło i wolało by obniżenia podatków zamiast 5 stówy czy tysiaka…

  • Że niby bezprawnik nie krytykował poprzedniego rządu? Kolega pierwszy raz tutaj?

   Ech… gdzie się podziało myślenie krytyczne w społeczeństwie?

   • Pomijając odpowiedź na Twoje pierwsze pytanie (:P), to w tym wpisie nie ma żadnej wzmianki o rządzących, o PiSie ani o niczym takim. Ech…

    • Po prostu trzeba dać wielki nadtytuł „PIERWSZY NIEANTYPISOWSKI ARTYKUŁ BEZPRAWNIKA” i to jest właśnie ta wielka sensacja, której coponiektórzy nie mogą w artykule znaleźć ;-P.
     Ale i tak będą szukali drugiego dna.

 2. „stawiennictwo przed komisją jest obowiązkowe, a zignorowanie wezwania do badań w wyznaczonym okresie od 30 stycznia do 28 kwietnia 2017 roku, będzie skutkowało karą ograniczenia wolności lub grzywną.”
  Jak wygląda sytuacją, jeśli budynek gdzie odbywa się kwalifikacja nie jest przystosowany do osób niepełnosprawnych i niepełnosprawny pomimo chęci przebadania nie może się dostać tam. Czy to oznacza, że pomimo uczciwości jest przestępcą??

   • No skoro jest kretyński przepis, że niby ma się obowiązek tam stawić, to powinna być możliwość dostania się tam osoby niepełnosprawnej.

    • Dlatego też się pytam, czy faktycznie komisję urządzono w miejscu niedostępnym dla niepełnosprawnych i jest problem, czy po prostu mamy sobie gdybać.

     • jak ja byłem na tym komunistycznej pozostałości (narodowym tarzaniu się w błotku i komisyjnym przyrzekaniu wierności kaczystanowi), to było to zorganizowane w jakimś mega starym budynku, na 1 piętrze, wejście tylko po wąskich schodach, bez możliwości wjazdu wózkami

     • A jednak ktoś taki jak Ty się tam dostał. Zatem jak najbardziej osoby niepełnosprawne mogą na komisję się stawić bez problemu.

     • Nie, to nie dowodzi, że osoby niepełnosprawne ruchowo mogą się stawić na komisję „bez problemu”, tylko że mogą się znaleźć na miejscu w jakiś nieokreślony sposób. Najczęściej pod warunkiem uzyskania pomocy z zewnątrz.

   • A co to zmienia? Bez względu na czas i miejsce kwalifikacja była bezużyteczna dla większości osób. Jeśli ktoś nie wiąże swojej przyszłości z wojskiem nie powinien być obciążany żadnymi komisjami.

    • Martwiłbym się raczej o ciebie, bo z twoim bezwiednym podejściem jesteś tym zagrożony bardziej niż ja – „pezy” mobilizacji.

     • Niemniej, jak widać, błędy zawsze można poprawić. Przynajmniej niektóre.

 3. No ja jestem po takiej komisji. Dali mi kategorię A pomimo wady wzroku i zjechaniu lekarza a i nie zapominając o pobitym pseudopatriocie w holu. Choć zastanawiam się na co to ma być? Strzelać każdy głupi potrafi a co do innych aspektów?

 4. KOBIETY TAK SAMO POWINNY MIEĆ OBOWIĄZEK STNIĘCIA DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ…BEZ WZGLEDU NA WYKSZTAŁCENIE…..
  MOGA BEZ OGRANICZEN WYKRZTAŁCENIA TAK SAMO STAWAC DO NIEJ I POWINNY BYC TAK SAMO POCIĄGNIĘTE DO KONSENKWENCJI SKORO WOJSKO SIE NIE CHCE ODPIERDOLIC…TO DYSKRYMINACJA I UDAWANIE GŁUPA ŻE SIĘ NIC NIE ZMIENIŁO….

 5. TYLKO DLA CZEGO MOZE KAZDY BEZ WZGLEDU NA PŁEĆ I KWALIFIKACJE Z MAŁYMI TYLKO WYJĄTKAMI KOBIET…ALE MUSZĄ TYLKO MEZCZYZNI…TO JEST NIE KONSENKWENTNE I DYSKRYMINACJA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *