Młodzi pracownicy chcą dobrze zarabiać. Liczą na pensje nawet powyżej 9 tys. zł

Praca Dołącz do dyskusji
Młodzi pracownicy chcą dobrze zarabiać. Liczą na pensje nawet powyżej 9 tys. zł

Maturzyści mają ambitne oczekiwania dotyczące swoich przyszłych zarobków. Ich marzenia o idealnej pracy nie kończą się na zgodności z pasją i utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ważnym czynnikiem jest także dobra pensja, co było tematem badania przeprowadzonego przez firmę Webcon. Ile chcą zarabiać młodzi pracownicy?

Studia i praca – takie są plany młodych

Aż 60 proc. ankietowanych uczniów szkół średnich zamierza łączyć studia z pracą. Jednak tylko 7 proc. z nich chce zdobywać doświadczenie w branży, w której planują pracować w przyszłości. Ponad połowa będzie poszukiwać dorywczego zatrudnienia. Zgodni są co do jednego – wczesne wkroczenie na rynek pracy będzie korzystne dla ich przyszłej kariery.

Spośród ankietowanych co drugi uczeń planuje podjąć studia na kierunku zgodnym z dotychczasowym profilem i branżą, w której chce pracować. Natomiast 22 proc. wybierze kierunek odpowiadający ich zainteresowaniom, niezależnie od planów zawodowych.

Młodzi pracownicy się cenią

Mimo obaw związanych z brakiem doświadczenia i umiejętności (57 proc.) młodzi mają konkretne oczekiwania finansowe. 4 na 10 licealistów chciałoby zarabiać od 5 do 7 tys. zł brutto miesięcznie. Ponad 30 proc. między 3,5 a 5 tys. zł. Najbardziej obiecującą branżą, według co drugiego licealisty, jest IT. I co ważne, mogą w niej pracować nie tylko informatycy po studiach technicznych. Uczniowie, którzy z tą branżą wiążą swoją zawodową przyszłość, celują w zarobki rzędu przeszło 9 tys. zł (19 proc.).

Aż 6 na 10 badanych licealistów obawia się stresu związanego z rozpoczęciem kariery zawodowej. 34 proc. z nich uważa brak doświadczenia za główną barierę na drodze do zatrudnienia. Z kolei 22 proc. obawia się, że nie spełni kryteriów związanych z wymaganymi kwalifikacjami.

Według badanych licealistów idealna praca powinna dawać możliwość dalszego rozwoju (79 proc.), umożliwiać łączenie kariery zawodowej z pasją (75 proc.) i oferować dobre wynagrodzenie (76 proc.).

Polacy gotowi na przebranżowienie

Jak wynika z badania „Barometr rynku pracy 2023” Gi Group Holding, obecna sytuacja sprzyja młodym i ambitnym, którzy dobrze czują się w swoich dziedzinach. Pracodawcy mają bowiem problem z brakiem wykwalifikowanych kadr. Niedobór wynika z pogarszającej się sytuacji demograficznej i znacznego postępu technologicznego.

Przebranżowienie zawodowe rozważa 56,9 proc. pracowników poniżej 25. roku życia, dostrzegając w tym szansę na zdobycie lepszej pozycji na rynku pracy. Na zmianę branży częściej są gotowe kobiety. Chęć zmiany zawodu różni się w zależności od sektora i zajmowanego stanowiska. Najmocniej widać ją w handlu, natomiast najmniej w sektorze publicznym. Taką możliwość rozważa niemal połowa pracowników fizycznych i produkcyjnych i prawie połowa osób zajmujących stanowiska kierownicze (49,2 proc.).