Nowelizacja ustawy pozwoli na usuwanie urzędników mających immunitet?

Państwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (8)
Nowelizacja ustawy pozwoli na usuwanie urzędników mających immunitet?

Nowelizacja ustawy proponowana przez PiS może pozwolić na łatwe dyscyplinowanie i usuwanie urzędników mających immunitet.

Może tytuł sprawi, że niektórzy pomyślą, że czepiam się partii rządzącej, ale nie sposób obecnie pisać, że to ktoś inny forsuje nowe pomysły na zmiany w ustawach, życiu obywateli, etc., gdyż to PiS jest u steru i dzierży w dłoniach większość władzy w Polsce. Okazuje się, że nowelizacja ustawy, którą zaprezentowała ta partia na początku grudnia, może pozwolić na łatwe usuwanie urzędników mających immunitet.

Wspomniana ustawa dotyczy Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa IPN i NIK. Znalazły się w niej zapisy dotyczące możliwości uchylania immunitetu, a konkretniej jej ujednoliceniu i ułatwieniu Sejmowi podjęcia takich działań. Problemem do tej pory był brak konkretnych przepisów, które regulowałyby by możliwość pozbawienia immunitetu i usuwanie urzędników państwowych, którzy piastują wysoki stanowiska.

Jak donosi Newsweek i pytani przez niego profesorowie, w zapisach tkwi jednak pewien wytrych, który daje możliwość uchylenia immunitetu z powództwa prywatnego! Jednym słowem można będzie pozbawić immunitetu osoby, które nie działają z linią wytyczoną choćby przez polityków, a przed takimi działaniami immunitet właśnie miał ich chronić.

Dowolny poseł, a nawet zwykły obywatel będzie mógł wystąpić z wnioskiem o ściganie osoby objętej immunitetem, oskarżając go o popełnienie przestępstwa i zawiadamiając służby. O słuszności oskarżenia nie decydowaliby sędziowie, a… posłowie, większością głosów! Po takim głosowaniu uchylano by immunitet i odpowiednio karano daną osobę, czyli de facto wysokiego rangą urzędnika publicznego.

Taka ustawa dawałaby władzy wykonawczej bardzo duże uprawnienia i możliwość „dyscyplinowania” i usuwanie urzędników państwowych wysokich rangą, którzy powinni działać na rzecz obywateli, czasem także wbrew woli rządzących krajem i ustalającym przepisy, które mogą szkodzić ogółowi. Możliwość łatwego uchylenia immunitetu byłoby swoistym batem na osoby, którym nie podobają się działania podejmowane przez partię rządzącą, czyli PiS.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z działaniami urzędników państwowych, decyzjami wydawanymi przez organy władzy, jej przedstawicieli i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com