Karta bankomatowa to już powolutku przeżytek. Przyzwyczajajmy się do płacenia telefonem

Gorące tematy Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji (118)
Karta bankomatowa to już powolutku przeżytek. Przyzwyczajajmy się do płacenia telefonem

Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której nie musimy przejmować się zabraniem portfela czy uprzednim wybraniem gotówki z bankomatu? Jeszcze kilka lat temu byłoby to trudne, ale dziś śmiało możemy powiedzieć, że jest to fakt. Świat płatności bezgotówkowej jest na wyciągnięcie ręki i to bardziej niż myślimy. Wszystko dzięki BLIK.

BLIK – jak działa?

BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych, który powstał z inicjatywy kilku banków (obecnie wykorzystują go niemal wszystkie największe banki – Alior, Millennium, BZ WBK, ING, mBank, PKO, Orange Finanse, Getin, T-Mobile, BGŻ BNP Parbias, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole). Jeszcze kilka lat temu, takie rozwiązania były abstrakcją, ale teraz w coraz większym stopniu wkraczają w nasze życie.

Płacenie za pomocą telefonu, to dla wielu coś niewyobrażalnego. Pierwsza myśl, która nasuwa się przy tego typu rozwiązaniach to bezpieczeństwo. Przecież telefon łatwo można zgubić, ktoś może nam go ukraść. Czy nasze pieniądze będą wtedy bezpieczne? Będą. Wszystko za sprawą zabezpieczeń, w które wyposażone zostały aplikacje mobilne. Kod BLIK wyświetlany jest przez standardową aplikację bankową. Właśnie za jego pomocą dokonujemy płatności. Nasze pieniądze pozostają więc bezpieczne na koncie.

BLIK – płacenie telefonem

BLIK staje się coraz bardziej liczącym się środkiem płatniczym na polskim rynku. Dziennie użytkownicy BLIKA dokonują ponad 200 tysięcy transakcji. Liczba miejsc, w których można zapłacić za jego pośrednictwem, jest bardzo długa i dość zaskakująca, a ponadto stale się zwiększa. Popularność tej metody płatności i wygoda powodują, że coraz więcej sklepów decyduje się na jej wprowadzenie. BLIK obecny jest w dużych hipermarketach i małych osiedlowych sklepach. Oprócz tradycyjnych sklepów są jeszcze sklepy internetowe, Allegro i placówki Poczty Polskiej, a także niektóre urzędy. BLIKIEM zapłacimy w nich m.in. za paszport, prawo jazdy i opłatę skarbową. Poprzez BLIK możemy również wypłacić pieniądze z bankomatu i jest to o wiele szybsze niż za pomocą karty.

Płacenie z BLIK

Stworzenie systemu BLIK otworzyło nowe możliwości przed jego użytkownikami. Przede wszystkim do wykonywania operacji potrzebny jest nam tylko telefon i zainstalowana aplikacja bankowa. Nie musimy więc martwić się zabraniem portfela, czy karty płatniczej. Za zakupy możemy zapłacić dosłownie w kilka chwil. Płatność za pośrednictwem telefonu jest identyczna z płatnością kartą, z tą tylko różnicą, że zamiast dwóch rzeczy możemy mieć przy sobie jedną. Wszystko, co potrzebne mamy w telefonie, który i tak zawsze mamy przy sobie. Jest to bardzo wygodne. Płatność zajmuje dosłownie chwile.

Podobnie wygląda płatność przelewem. Każdy, kto choć raz próbował zapłacić za zakupy zwykłym przelewem internetowym, wie jakie jest to monotonne. Płatność BLIKIEM sprawia, że będziemy mogli zapomnieć o długim wystukiwaniu numeru konta bankowego, czy logowaniu się. Dzięki BLIK wszystko odbywa się w kilka sekund.

Oprócz płatności, BILK umożliwia również dokonywanie przelewów na numer telefonu oraz generowanie czeków służących do płatności.

Wszystkie te funkcje skupione w jednym urządzeniu sprawiają, że BLIK to naprawdę świetne narzędzie przyszłości i to całkiem niedalekiej. Płacenie za jego pomocą jest nie tylko szybkie, bezproblemowe, ale również bezprowizyjne. Wszystko to składa się na przekonanie, że szybciej niż przewidujemy, BLIK zastąpi tradycyjną kartę płatniczą.

Wpis powstał we współpracy z BLIK