Podwyższenie kwoty wolnej od podatku i „mieszkania bez wkładu własnego” priorytetem rządu. W najbliższych tygodniach pojawią się odpowiednie ustawy

Państwo Podatki dołącz do dyskusji (3) 02.06.2021
Podwyższenie kwoty wolnej od podatku i „mieszkania bez wkładu własnego” priorytetem rządu. W najbliższych tygodniach pojawią się odpowiednie ustawy

Edyta Wara-Wąsowska

Od zaprezentowania Polskiego Ładu minęło już kilka tygodni. Kilka punktów nowego programu wywołało ogromne emocje. Mowa m.in. o liniowej składce zdrowotnej, podwyższeniu kwoty wolnej od podatku, podniesieniu progu czy o programie mieszkaniowym. Na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił, jakie ustawy zostaną przedstawione w pierwszej kolejności. Okazuje się, że priorytetowo zostaną potraktowane reformy podatkowe w Polskim Ładzie. 

Esencja Polskiego Ładu, czyli podwyżki, konstruowane na szybko ulgi i program mieszkaniowy

Jeśli Polski Ład trzeba byłoby podsumować w kilku punktach (wymieniając główne założenia), to należałoby wymienić:

Oczywiście postulatów jest w Polskim Ładzie znacznie więcej, ale to właśnie te wymienione wyżej wzbudziły największe kontrowersje. Na tyle duże, że rządzący na szybko zaczęli deklarować, że wprowadzone zostaną również dwie specjalne ulgi – ulga dla klasy średniej i dla samozatrudnionych.

Dziś premier Morawiecki poinformował na konferencji, nad jakimi punktami Polskiego Ładu rząd będzie pracować w pierwszej kolejności.

Reformy podatkowe w Polskim Ładzie i program mieszkaniowy priorytetem rządu. Ale nie tylko

W ciągu kolejnych 100 dni ma być przygotowane 10 projektów, które będą realizować część punktów Polskiego Ładu.

Jak poinformował premier Morawiecki, w pierwszej kolejności mają być przygotowane ustawy, które wprowadzą:

  • 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku (zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.)
  • emeryturę bez podatku do 2500 zł (prawdopodobnie również od 1 stycznia 2022 r.)
  • zniesienie limitu przyjęć do specjalistów (druga połowa 2021 r.)
  • „mieszkanie bez wkładu własnego”, czyli mechanizm gwarancji kredytowej (IV kwartał 2021 r.)
  • deregulację możliwości budowania własnego domu – czyli budowę domu do 70 mkw bez formalności (wejście w życie: IV kwartał 2021 r.)
  • 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (od 1 stycznia 2022 r.)
  • program Inwestycji Strategicznych (wejście w życie: III kwartał 2021 r.)
  • wyższe dopłaty do paliwa rolniczego u ułatwienie bezpośredniej sprzedaży przez rolników (wejście w życie: IV kwartał 2021 r.)
  • Małe Centra Nauki Kopernik – kilkadziesiąt ma powstać w małych i średnich miastach (wejście w życie: IV kwartał 2021 r.)

Oprócz tego odrębna ustawa przedstawi harmonogram zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc.

Upowszechnienie ryczałtu dla przedsiębiorców

Jak twierdzi premier, rząd przyszykował też coś dla przedsiębiorców. Chodzi o „upowszechnienie ryczałtu”. Podniesiony zostanie limit przychodowy z 250 tys. euro do 2 mln euro. Problem polega na tym, że… limit ten został już podwyższony od 1 stycznia 2021 r. Oprócz tego stawka ryczałtowa ma zostać obniżona o 3 punkty procentowe dla ochrony zdrowia i tzw. branży kreatywnej. Nie wiadomo jednak, w jakiej perspektywie.