Rząd robi serwer Minecrafta, żeby ludzie nie wychodzili z domu

Na wesoło Technologie Zdrowie dołącz do dyskusji (580) 19.03.2020
Rząd robi serwer Minecrafta, żeby ludzie nie wychodzili z domu

Paweł Grabowski

Grarantanna to najlepszy pomysł Ministerstwa Cyfryzacji od momentu jego powołania. Ministerstwo chce zachęcić uczniów do pozostania w domach. W tym celu postawi rządowy serwer Minecrafta.

Kwarantanna to bardzo ciężki czas dla uczniów. Szkoły są oficjalnie zamknięte od 12 do 25 marca. Niestety nie każdy potraktował przerwę w zajęciach odpowiedzialnie. Wolni od zajęć uczniowie tłumnie spotykali się na mieście. Było to poważnym problem. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wielokrotnie apelował do uczniów, że czas kwarantanny to nie są ferie, ani wakacje. Ministerstwo Edukacji udostępniło stronę ze zdalnymi lekcjami. Wszystko po to, by uczniowie zostali w domach i się uczyli. Ministerstwo Cyfryzacji znalazło ciekawszy pomysł na zachęcenie młodych ludzi do pozostania w domu. Zrobi dla nich serwer Minecrafta.

Czym jest Grarantanna?

To strona, na której Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z Fundacją TEAM Teatrikon umieściło szereg wirtualnych rozrywek dla uczniów. W ramach odskoczni od nauki będą mogli wziąć udział w rozwiązywaniu quizów historycznych. Sprawdzają one wiedzę z historii Polski. Do 27 marca mogą rozwiązać 15 quizów. Każdy z nich to szansa na wygranie nagród rzeczowych – zestawów planszówek historycznych. Zadania dotyczą znanych wydarzeń i postaci. Kolejną propozycją dla uczniów są zestawy łamigłówek. Będzie ich aż 40, z różnych dziedzin. Niestety nie mamy informacji, czy za udział w nich również przewidziane są nagrody rzeczowe.

Uczniowie będą mogli również skorzystać z kursów online w zakresie tworzenia prezentacji. Znacznie ciekawsze są kursy tworzenia gier komputerowych. Trzeba się spieszyć ponieważ na nie obowiązują zapisy. Przez 6 dni będzie można poznać podstawy tworzenia gier. Można wziąć udział w Game Jam Online, czyli konkursie tworzenia gier elektronicznych. Uczestnicy będą musieli w 120 godzin stworzyć grę w oparciu o podany temat. Autorzy najlepszych gier zostaną nagrodzeni.

Propozycję dla siebie znajdą również fani klasycznych gier z gatunku RPG. Można zapisywać się na sesje z udziałem mistrza gry.

Grarantanna – serwer Minecraft

Ale najlepsze dopiero przed nami. Rząd postanowił założyć serwer do gry w Minecrafta. Jest to niezwykle popularna gra, która polega na eksploracji świata oraz budowaniu. Świat gry składa się z obiektów 3D, głównie sześcianów. Odzwierciedlają różne materiały, takie jak ziemia, trawa, kamień i drewno. Na rządowym serwerze zostanie rozegrany turniej na stworzenie najlepszych replik znanych budowli. Każdy z graczy będzie miał do dyspozycji działkę oraz materiały budowlane. Gra będzie się odbywała w trybie kreatywnym. Tylko od graczy będzie zależało, co wybudują. Można wziąć udział samemu lub z przyjaciółmi. Serwer wystartuje w niedzielę 22 marca.

Wszystkie informacje dostępne są pod tym adresem.

To jak? Zostaniesz w domu?