Świeżaki stały się narzędziem w rękach oszustów, którzy wyłudzają duże pieniądze. Na co uważać?

Zakupy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (64)
Świeżaki stały się narzędziem w rękach oszustów, którzy wyłudzają duże pieniądze. Na co uważać?

Świeżaki to już nie tylko waluta w internetowej prostytucji, którą niektórzy są gotowi wymieniać… A, zresztą, przeczytajcie sami: Świeżaki za seks. Niestety, coraz częściej są też narzędziem do oszukiwania bardziej pruderyjnych internautów. 

Świeżaki to niewątpliwy hit września w polskim internecie, w związku z czym w tym wymiarze społecznym, konsumenckim, a czasem nawet prawnym, poświęcamy mu sporo uwagi także na Bezprawniku. I tak oto pisaliśmy o tym gdzie kupić Świeżaki w internecie, jak darmowe Świeżaki w Biedronce nie każdemu przypadły do gustu, a nawet o pani, która być może zostanie pozbawiona wolności, ponieważ ukradła naklejki z Biedronki. Niestety, popularność pluszaków zdecydowali się wykorzystać też oszuści.

Znacie tych oszustów, ponieważ sposób ich działania opisywaliśmy na łamach Bezprawnika kilkukrotnie. Za każdym razem wykorzystują jakiś fałszywy, ale nośny medialnie temat. To oni pisali, że Kuba Wojewódzki nie żyje, że rozdają buty Nike, że Lotto rozdaje pieniądze na Facebooku, Robert Lewandowski samochody, a hotel w Karpaczu darmowe wakacje.

Tym razem oszuści postanowili wykorzystać Świeżaki

W Polsce prawdopodobnie mogłaby wybuchnąć wojna, a i tak Świeżaki utrzymałyby się w TOP 3 najchętniej dyskutowanych tematów. Nie dziwi zatem, ze oszuści w różnych postach na łamach serwisu Facebook nakłaniają do wysyłania SMS-ów w konkursach, które będą skutkowały rzekomym wygraniem darmowego Świeżaka.

Oczywiście jest to nieprawda, całość prowadzi do dopisania nas do tak zwanych usług PREMIUM SMS, które bombardują nas wiadomościami tekstowymi o znikomej wartości merytorycznej, za to… za których otrzymywanie regularnie płacimy i to wcale niemałe pieniądze. W ten sposób regularnie oszukiwanych jest spora grupa Polaków, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że osoby najbardziej ekscytujące się Świeżakami (poza redakcją Bezprawnika) to często tzw. pokolenie „mam horom curke„…

Nieświadomość i naiwność może poskutkować bardzo wysokimi rachunkami telefonicznymi, ponieważ usługi Premium SMS potrafią bezlitośnie obciążać nasze konta. Informacje na temat konkursów ze Świeżakami można znaleźć na Facebooku, w serwisach ogłoszeniowych typu OLX. Niektóre formy oszustwa są sprytniejsze i nie podają numeru SMS Premium od razu, tylko sugerują, by „skontaktować się na priv, a omówimy wszystkie szczegóły”.

Co gorsza, praktyka oszukiwania na Świeżaki nie jest wcale nowa. Podobne akcje miały miejsce już przy poprzednich odsłonach akcji, gdy na potęgę powstawały nowe fanpage:

swiezaki

Oczywiście ktoś faktycznie może organizować konkursy ze Świeżakami do wygrania, jednak w sytuacji, gdy oczekuje od nas wysyłania SMS-ów – warto zachować wstrzemięźliwość. Przypadki oszustwa i podstępnego wyłudzania pieniędzy przez subskrypcje Premium SMS zalecamy zgłaszać policji.