Paczkomatów jest już więcej niż placówek Poczty Polskiej. I nic dziwnego

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (265)
Paczkomatów jest już więcej niż placówek Poczty Polskiej. I nic dziwnego

Poczta Polska straciła monopol na rynku przesyłek już jakiś czas temu. Najnowsze dane tylko to potwierdzają – obecnie InPost ma już więcej Paczkomatów w całym kraju niż Poczta Polska… placówek.

Większa liczba Paczkomatów w całym kraju. Obecnie – 4800

Wiele osób woli zamówić przesyłkę do Paczkomatu niż wybierać się do placówki pocztowej po jej odbiór. Coraz częściej okazuje się zresztą, że Paczkomat jest po prostu bliżej, a w dodatku nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejce. InPost zresztą bardzo dba o to, by Paczkomatów było jak najwięcej. Z najnowszych danych wynika, że na ten moment w całej Polsce możemy znaleźć 4800 takich urządzeń. A to oznacza, że w tym momencie jest ich więcej niż placówek Poczty Polskiej. Większa liczba Paczkomatów nikogo chyba już jednak nie dziwi.

Co ciekawe, InPost chce w tym momencie dotrzeć ze swoimi Paczkomatami przede wszystkim do mniejszych miejscowości. Czyli tam, gdzie albo Poczta Polska była do tej pory jedynym miejscem, gdzie można było odebrać przesyłkę, albo tam, gdzie placówki pocztowej w ogóle nie było. To oznacza z kolei, że większa liczba Paczkomatów w takich miejscach może przełożyć się na to, że InPost z miejsca stanie się monopolistą lub zaoferuje konsumentom atrakcyjną alternatywę. Większa liczba Paczkomatów to nie jedyny sposób firmy na przyciągnięcie nowych klientów. InPost pracuje także nad nowymi rozwiązaniami. Jak mówi Rafał Brzoska, prezes firmy, docelowo Paczkomat ma być zarządzany z poziomu smartfona i dostępny przez całą dobę.

Popularność InPost rośnie. W przeciwieństwie do Poczty Polskiej

74 proc. dużych sklepów internetowych i 44 proc. małych i średnich oferuje swoim klientom możliwość zamówienia przesyłki do Paczkomatu – wynika z raportu Furgonetka.pl, o którym zresztą już pisałam na łamach Bezprawnika. To tylko jeden z dowodów na to, że popularność InPost rośnie. W 2018 r. dostarczył o 52,5 proc. przesyłek więcej niż rok wcześniej, przy czym w przypadku Paczkomatów był to wzrost o ponad 56 proc. W przypadku Kuriera InPost – o ponad 45 proc. Oczywiście pozostaje pytanie, co dalej, jeśli chodzi o konieczność pozwolenia na budowę Paczkomatów. Ta kwestia powinna jednak rozstrzygnąć się już niebawem – a przynajmniej taką należy mieć nadzieję.