Kolejne kraje zakazują lotów do Wielkiej Brytanii. Powodem nowy, bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa

Zagranica Dołącz do dyskusji (79)
Kolejne kraje zakazują lotów do Wielkiej Brytanii. Powodem nowy, bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa

Zaczęło się od Holandii, potem dołączyły do niej Belgia i Włochy, a wkrótce to samo może ogłosić Polska. Chodzi o zakaz lotów do i z Wielkiej Brytanii. Na wyspach wykryto nowy wariant koronawirusa. Jest on bardziej zaraźliwy niż dotychczasowe, choć wszystko wskazuje na to że nie jest bardziej zabójczy, a szczepionka będzie w stanie nas przed nim ochronić. Czy właśnie zaczyna się kolejne zamykanie Europy?

Zakaz lotów Wielka Brytania

O wykryciu nowego wariantu koronawirusa wiemy od zeszłego tygodnia. Zaczęło się od rutynowych badań w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii. Jego odkrycie szybko powiązano z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń między innymi w Londynie. Dlatego brytyjski premier Boris Johnson w sobotę zapowiedział, że musi zrezygnować z delikatnego poluzowania obostrzeń na czas Bożego Narodzenia. Mieszkańcy stolicy Wielkiej Brytanii muszą na przykład zrezygnować ze świątecznych spotkań w gronie szerszym niż domownicy.

Tymczasem dziś rano brytyjski minister zdrowia Matt Hancock powiedział w jednym z wywiadów, że ów nowy wariant koronawirusa jest poza kontrolą, którą należy odzyskać. Mniej więcej w tym samym czasie pierwszy kraj zdecydował o zawieszeniu połączeń lotniczych z Wielką Brytanią. Chodzi o Holandię. Szybko w ślad za nią poszła Belgia, a następnie Włochy. Czechy z kolei zdecydowały, że każdy przylatujący z UK będzie musiał poddać się obowiązkowej kwarantannie. Nad zakazem lotów na Wyspy Brytyjskie zastanawiają się już też Niemcy, Hiszpania i Irlandia.

A jak jest w Polsce?

W Polsce na razie nie ma obowiązkowej kwarantanny dla podróżujących z Wielkiej Brytanii. Rząd jednak dostrzegł już problem i niewykluczone, że wkrótce zapadnie decyzja o nałożeniu jakichś restrykcji na loty z UK. Być może będzie po prostu zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. U nas sprawa jest wyjątkowo trudna, bo na święta ma do nas przylecieć bardzo wielu polskich emigrantów żyjących na wyspach. Z jednej strony zakaz lotów oznacza dla nich duże problemy i zrujnowane święta, z drugiej – bez wprowadzenia tego zakazu ten nowy wariant koronawirusa może się u nas błyskawicznie rozprzestrzenić.

Światowa Organizacja Zdrowia już wezwała europejskie kraje do zaostrzenia restrykcji w związku z nowym, bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa. Choć trzeba przyznać, że w wielu krajach jest już twardy lockdown, ogłoszony na czas świąt Bożego Narodzenia 2020. Wprowadziły go na przykład Austria czy Słowacja. W Polsce zaostrzone restrykcje mają wejść w życie po świętach.