Od jutra już prawie każdy będzie mógł zapisać się na czwartą dawkę szczepionki na Covid. Preparat uchroni nas przed Omicronem

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Od jutra już prawie każdy będzie mógł zapisać się na czwartą dawkę szczepionki na Covid. Preparat uchroni nas przed Omicronem

Ruszają zapisy na czwartą dawkę szczepionki na Covid-19. O pandemii wielu z nas już zapomniało, ale wirus wciąż jest obecny w naszym otoczeniu. Choć jest zdecydowanie mniej groźny niż jeszcze chociażby rok temu, to warto rozważyć zaszczepienie się. Choćby po to, żeby w razie zachorowania przejść to po prostu łagodniej.

Zapisy na czwartą dawkę

Do tej pory czwarta dawka szczepionki przeciw Covid-19 była dostępna tylko dla osób powyżej 60 roku życia. Zainteresowanie nie było może ogromne, ale kto chciał ten mógł nabyć odporność, szczególnie że w wakacje koronawirusa łapaliśmy nagminnie. Tylko że w Polsce zdecydowano się porzucić masowe testowanie, dlatego realnych liczb nie byliśmy w stanie poznać. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w mijającym tygodniu potwierdzono ponad 29 tysięcy zakażeń, a ponad sto osób z Covid-19 zmarło. To oczywiście liczby nieporównywalne ze szczytem pandemii w drugiej połowie 2020 roku i pierwszej 2021 roku.

Znacznie mniejsza śmiertelność oczywiście nie oznacza, że powinniśmy zapomnieć o szczepieniach. Wiem co mówię, bo koronawirusa złapałem na przełomie czerwca i lipca i przez ataki kaszlu myślałem, że rozerwie mi mostek. Szczepienia zwiększają szansę na to, że choroba będzie miała lżejszy przebieg i po dwóch-trzech dniach będziemy w stanie dojść do siebie. Dlatego właśnie resort zdrowia już dziś w nocy uruchamia zapisy dla wszystkich osób powyżej 12 roku życia. Będzie to działało tak jak do tej pory – dostajemy e-skierowanie, zapisujemy się do wybranego punktu przez internet i przychodzimy na umówioną godzinę.

Jaka szczepionka do czwartej dawki?

Jak wiemy, Covid wraca co jakiś czas w różnych postaciach. Od wielu miesięcy dominującym wariantem jest Omikron, który doczekał się też już wielu podwariantów. Właśnie pod tę formę koronawirusa firmy farmaceutyczne przygotowały celowane szczepionki. Są one w około 90% skuteczne w przypadku wariantów Omikron BA.1 oraz BA.4/5. Wszystkie są zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Dziś podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślał, że pacjent nie będzie miał w tym wypadku wyboru co do tego, który preparat wybrać. Bo, jak dodawał Wojciech Andrusiewicz, skuteczność wszystkich tych preparatów jest do siebie zbliżona.

Śmiało możemy założyć, że tej jesieni nie będzie obostrzeń ani innych okołocovidowych anomalii. Ale drugą dawkę przypominającą szczepionki na Covid-19 powinniśmy przyjąć choćby po to, żeby nie zmarnować sobie któregoś z tygodni leżąc w łóżku. Poza tym każda zaszczepiona osoba to kolejny krok w kierunku pożegnania się z pandemią na dobre. Jednak patrząc realnie – nie spodziewam się, żeby do punktów szczepień ustawiały się ogromne kolejki. Kto jednak chce poczuć się bezpieczniej, powinien z zapisów na czwartą dawkę skorzystać.