Kupiłeś bilet i popełniłeś błąd w nazwisku? Taniej wyrzucić i kupić nowy. Nawet 760 zł za błąd w nazwisku – tyle kosztuje zmiana danych na bilecie lotniczym

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (505)
Kupiłeś bilet i popełniłeś błąd w nazwisku? Taniej wyrzucić i kupić nowy. Nawet 760 zł za błąd w nazwisku – tyle kosztuje zmiana danych na bilecie lotniczym

Tanie linie lotnicze gwarantują bilety w relatywnie niskich cenach. Za udogodnienia, natomiast, trzeba zwykle słono zapłacić. Co jeśli na bilecie kupionym pod wpływem emocji popełnimy błąd? Bywa, że bardziej opłaca się wyrzucić bilet do kosza niż korygować pomyłki. Zmiana danych na bilecie lotniczym potrafi kosztować nawet 760 zł.

Zmiana droższa niż bilet

Z tanimi biletami lotniczymi zwykle wiążą się dodatkowe koszty. Przewoźnicy każą sobie płacić za wybór miejsc, więcej przestrzeni na nogi czy możliwość zachowania przy sobie bagażu kabinowego. O ile to jeszcze jest do przyjęcia, o tyle trudno się dziwić opłatom za literówki w imieniu i nazwisku. Paradoksalnie za błąd na bilecie możemy zapłacić kilka razy więcej niż za sam bilet, a tym samym tanie loty przestają być tanie. Dowodzą tego cenniki przewoźników i tanich, i regularnych linii lotniczych.

Ile kosztuje zmiana danych na bilecie lotniczym?

Ryanair podnosi ceny za rezerwacje, a zmiana danych na bilecie lotniczym wiąże się z kosztem 552 zl (za imię) oraz aż 760 zł (za nazwisko)! Jak zauważa serwis fly4free, irlandzki przewoźnik wypada w tym zestawieniu zdecydowanie najgorzej. A jak to wygląda w innych liniach?

Okazuje się, że niektóre linie dopuszczają zmiany na biletach lotniczych za darmo. Wizz Air gwarantuje darmową zmianę w przypadku tzw. czeskiego błędu, czyli typowej literówki, pod warunkiem, że obejmuje nie więcej niż 3 znaki w nazwisku, ewentualnie pomyłkowe zaznaczenie niewłaściwej płci. Wszystkie zmiany obejmujące więcej niż 3 znaki są już płatne i w Wizz Air wynoszą 201 zł. Przewoźnik wykazuje się sporą wyrozumiałością dla roztrzepanych – bezpłatna korekta biletu możliwa jest nawet do 3 godzin przed odlotem.

Korekta literówki lub płci w Easy Jet jest bezpłatna, pod warunkiem, że dokonujemy jej online. Zmiana nazwiska na co najmniej 60 dni przed podróżą kosztuje natomiast 85 zł online i 110 zł przez centrum kontaktu. W przypadku zmian dokonywanych poniżej 60 dni przed podróżą, opłaty za korektę biletu wyniosą już 250 zł online oraz 275 zł poprzez centrum obsługi.

LOT przewiduje możliwość skorygowania danych osobowych na bilecie lotniczym jedynie w następujących przypadkach: zmiana nazwiska, gdy bilety zostały zakupione jeszcze przed ślubem; zmiana obejmująca nie więcej niż 3 znaki w imieniu lub nazwisku, o ile nie zmienia wydźwięku nazwiska oraz inwersji imienia i nazwiska. Każda zmiana danych na bilecie lotniczym u narodowego przewoźnika kosztuje 250 zł.

Operator Norwegian dopuszcza zmiany w nazwisku w cenie 55 euro na wszystkich lotach poza długodystansowymi, natomiast przy międzynarodowych lotach długodystansowych taryfa ta wynosi już 100 euro. Bezpłatnie zmian dokonają jedynie pasażerowie posiadający bilety w taryfach Flex i PremiumFlex.

Czy pomyłki na biletach obejmują polskie znaki?

Rezerwacje biletów lotniczych odbywają się w oparciu o alfabet łaciński, bez polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż). Korekty nie wymagają więc nawet bilety, w przypadku których brak polskich znaków całkowicie zniekształca brzmienie nazwiska (np. Jan Żółć, Mariola Żołądź itp.)

Mimo, że stawki za dokonywanie drobnych korekt są nonsensowne, zmiana danych na bilecie lotniczym jest niezbędna. Nawet inwersja liter może bowiem spowodować, że zamiast wypoczywać na Fidżi, będziemy w domu grzać sofę.