Rodzice pokazali rządowi jak to się robi i wpłacili 108 000 zł z programu 500 plus swojej córki na fundusz strajkowy nauczycieli

Gorące tematy Państwo Rodzina dołącz do dyskusji (482) 12.04.2019
Rodzice pokazali rządowi jak to się robi i wpłacili 108 000 zł z programu 500 plus swojej córki na fundusz strajkowy nauczycieli

Radosław Tyburski

Paula i Marcin Bruszewscy nie mieli wątpliwości co do tego, że to właśnie od nauczycieli  zależy przyszłość ich dziecka. Dlatego wpłacili równowartość pieniędzy, które otrzymają przez 18 lat z rządowego programu przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb ich dziecka, na fundusz strajkowy nauczycieli. 

Małżeństwo wpłaciło na fundusz strajkowy nauczycieli kwotę 108 000 zł. Dlaczego 108 000 zł? Jak łatwo policzyć, tyle właśnie będzie wynosić wartość świadczenia 500 plus, które dostanie ich córka od narodzin do ukończenia 18 roku życia.

Ogłoszenie o wpłacie zbiegło się z powołaniem Społecznego Komitetu „Wspieram Nauczycieli”. W ramach inicjatywy uruchomiono prowadzony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego fundusz strajkowy. Wszystkie wpłaty mają wspomóc strajkujących nauczycieli. Pomoc jest potrzebna, szczególnie biorąc pod uwagę, że za czas strajku nauczyciele raczej nie dostaną wynagrodzenia. 

W poście udostępnionym na Facebooku Paula Bruszewska tłumaczy, że zdecydowali się przeznaczyć te środki na fundusz, bo nie wyobrażają sobie lepszej inwestycji w przyszłość ich córek. Para nie ma wątpliwości, że to właśnie od nauczycieli zależy to, czy ich dzieci otrzymają edukację na miarę XXI wieku.

108 000 zł. Tyle dzisiaj, razem z Marcin Bruszewski, wpłaciliśmy na fundusz strajkowy nauczycieli. Dokładnie tyle w…

Opublikowany przez Paulę Bruszewską Piątek, 12 kwietnia 2019

Do czego służy 500 plus?

Paula i Marcin Bruszewscy przypomnieli tym samym politykom, a może i nam wszystkim, do czego miały służyć środki przeznaczone z budżetu na 500 plus.

Art. 4. 1. Celem świadczenia wychowawczego (500 plus – przyp. red) jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.
2. Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka.
3. Świadczenie wychowawcze przysługuje osobom, o których mowa w ust. 2, do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Można nie zgadzać się z modelem redystrybucji przyjętym przez Państwo, ale faktem pozostaje, że tak jak środki na edukację publiczną, 500 plus miało czemuś służyć. Często w dzisiejszej debacie, zarówno politycy jak i my, tak samo jak na sprawę podwyżek nauczycieli, patrzymy na 500 plus bardzo powierzchownie. Warto przypomnieć, że zgodnie z wyżej zacytowanym artykułem, świadczenie przewidziane w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie służy do:

 • zdobywania głosów wyborców
 • wspierania leniwych, którym nie chce się chodzić do pracy
 • finansowania chcących żyć ze świadczeń socjalnych w Polsce
 • zakupu alkoholu

Środki te mają służyć dzieciom, mimo że oczywiście rzeczywistość bywa inna. Czy program 500 plus to najlepszy sposób na to, żeby pieniądze trafiały właśnie do dzieci? Nie wiem, ale tak się akurat składa, że potrzeby dzieci świetnie realizują nauczyciele, pod warunkiem, że są dobrze opłacani. I właśnie prowadzą w sprawie swoich dramatycznie niskich zarobków w całej Polsce strajk.

Dyskusja o polityce społecznej nie powinna sprowadzać się do krzyczenia o rozdawnictwie pieniędzy

Paula i Marcin Bruszewski wpłatą 500 plus na fundusz strajkowy nauczycieli godzą tych wszystkich, którzy obawiają się, że środki z 500 plus nie są pożytkowane tak, jak by tego oni chcieli. Bo ciężko się nie zgodzić z tym, że jedną z podstawowych potrzeb dzieci jest edukacja. A tej, nie zapewni w naszym kraju nauczyciel, który nawet jak na polskie warunki, zarabia śmiesznie mało. Mimo że nie może zastąpić rodzica, a już na pewno nie wspomaga go finansowo, pełni bardzo ważną funkcję w życiu dziecka. A przecież trochę o to w tej całej polityce społecznej powinno chodzić. Nieważne, czy nazwiemy to świadczeniem socjalnym, czy zapewnianiem edukacji publicznej na należytym poziomie. Może warto przy tej okazji spojrzeć na to wszystko z trochę szerszej perspektywy. Jak wszyscy dobrze wiedzą, budżet nie jest z gumy. Ale jak już dyskutować o tym, po co w ogóle są świadczenia rodzaju 500 plus i po co tym nauczycielom podwyżki, wypada popatrzeć na sprawę w inny sposób, niż ten, który każe myśleć, że nauczyciele to komuniści, a 500 plus to świadczenie wykorzystywane przez roszczeniowych rodziców.

Paula i Marcin Bruszewski przyczyniają się do poprawy edukacji także na co dzień

Para zawodowo zajmuje się między innymi działalnością w ramach platformy Zwolnieni z Teorii. Co roku do konkursu organizowanego przez platformę, mogą stawać zespoły, realizujące projekty o charakterze społecznym. Zwolnieni z Teorii mają być odpowiedzią na deficyt praktycznych umiejętności młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Nie da się ukryć, że również to, regularnie umyka osobom odpowiedzialnym za nasz system edukacji. Tak samo, jak to, że za moment żaden nauczyciel nie będzie chciał uczyć w szkole, jeżeli rząd nie zapewni im godziwych wynagrodzeń. Wtedy spełnią się marzenia osób, które krzyczą, że nauczyciele powinni zmienić pracę. A potem to już nie będzie polskiego, czy matematyki i zostanie tylko programowanie. Bo według niektórych, programista to jedyny opłacalny potrzebny zawód na świecie.

482 odpowiedzi na “Rodzice pokazali rządowi jak to się robi i wpłacili 108 000 zł z programu 500 plus swojej córki na fundusz strajkowy nauczycieli”

 1. Mają jakichś rodziców – nieco mądrzejszych – którzy załatwili by im leczenie i zaopiekowali się córeczką? A może to jest forma taniej reklamy? Tylko czego/kogo?

 2. Już widzę nastolatkę przepisującą podręcznik, która dumnie oznajmia kolegom „Moi rodzice dali na to moje 100 koła”.

 3. „Rodzice pokazali rządowi, jak to się robi (…)” i wydali cudze pieniądze, w tak durny sposób, że sam Jarosław kłania im się w pas.

  • Chyba czytanie ze zrozumieniem się kłania. Oni przekazali pieniądze jakie by dostali z tytułu 500+ od narodzin do 18-tych urodzin. Oni jeszcze nie dostali tych pieniędzy, oni je po prostu przekazali. Bo mieli. I szczerze mówiąc, mi to tam nic do tego jak kto swoje pieniądze dysponuje.

    • Nie wiem, ale trochę to źle brzmi, bo to tak jakbyś życzył ich córce śmierci przed 18-tymi urodzinami, bo może nie wypali. I błagam, można napisać „bardzo dobrze” bez używania tego całego „bdb, Cb, Tb, nwm”, to na prawdę nie jest wielka strata czasu.

     • Kolejny czyta bez zrozumienia, więc pokazuję i objaśniam: poddaję w wątpliwość długoletnie funkcjonowanie takiego „startupu”, a nie długość życia córki. „Bdb” zostało mnie po kontaktach z „nauczycielami” mojego syna. :)

 4. No to córeczka im podziękuje, Zamiast kasa na dobre studia na lepszy start dla dziecka może na prywatną szkołę to poszła na przeżarcie dla „zapracowanych” przez 20 h tygodniowo nauczycieli zarabiających marne 3,5 na rękę.

  • Podobno 150 tys. zł przeznaczone dla typa, który miał wypadek z Szydło też zostało przywłaszczone przez siostrę organizatora zbiórki.

   • Dokładnie. Ludzie są naiwni, ileż to pseudo zbiórek na różnych portalach jest dla nieistniejących dzieci. Jeśli pomagam to tylko przez sprawdzone organizacje no WOŚP a nie jakiś nr konta z netu nie wiadomo czyj

  • Tak, bo tylko Ty jesteś w tym kraju urobiony po łokcie przodowniku pracy. Gówno wiesz o pracy nauczyciela a ublizasz ludziom którzy ten zawód wykonują.

   Proponuję jeszcze zwyzywac wszystkich którzy pracują zdalnie bo przecież nieroby cały dzień w domu siedzą.

   • Ano wiem sporo o pracy nauczy mając ich w rodzinie i w sąsiedztwie. Na pewno więcej niż ciemny lud który nabrał się na 1600 na reke

    • Nie no to trzeba było od razu. To jesteś autorytetem. U mnie w rodzinie cześć osób wykłada chemię a część pracuje w IT. W sąsiedztwie wszyscy mają komputery. To znaczy że wiem sporo o programowaniu.

     • Widzisz jednak znając ich wiesz ile czasu mają wolnego a czasem ile zarabiają. Więc jeśli jakiś chemik zacznie ci żyją za 1000 miesięcznie to będziesz wiedział ze zwyczajnie kłamie.

     • Nie spotkałem się jeszcze z retoryka że nauczyciel pracujący na pełny etat zarabia 1000 zł.

   • No a ile? Pewnie wierzysz że codziennie siedzą nad kartkówkami do 3 nad ranem. Przy okazji to co niektórzy w ramach protestu wyrabiali w Osjakowie woła o pomstę do nieba. Jeździli po pracownikach szkoły (sprzątaczki kucharki) z listami poparcia protestu, temu kto nie chciał podpisać grozili zwolnieniem. Z resztą ten protest fajnie wygląda nauczycielki w szkołach nie wiedzą co robić wreszcie muszą wiedzieć bite 8h w szkole.

    • Sprawdzanie klasowek, opracowanie planow lekcji, robota papierkowa, wywiadowki z roszczeniowymi rodzicami, rady nauczycielskie, wycieczki szkolne etc.

     • Taak wywiadówka 2 razy na pół roku. Klasówka raz w miesiącu kartkówka 2 razy……

     • Na jedną klasę, a nauczyciel ma ich kilka. Poza tym, ja z samej matematyki mam dosłownie 4 sprawdziany miesięcznie. Słownie: cztery. Nauczycielka jest na tyle pracowita, że 25 prac sprawdza w średnio 2 dni. Matury nie szczędzą ani uczniów, ani nauczycieli.

 5. Swietna decyzja. My z żoną zdecydowaliśmy się po prostu nie pobierać. Nie jesteśmy biedni a branie zasiłków uwłacza naszej godności. Uważam, że zamiast brać pieniadze od państwa lepiej brać sie do roboty. Trzeba samemu zapewnić dzieciom godny byt. Zasiłki powinny być tylko dla osób chorych i niepełnosprawnych.

  • Nie pobieranie ma sens bo to jest zasilek – ale jeszcze większy miało by pobieranie i przekazanie tego na jakąś fundację ( byle zweryfikowaną ! )

  • To nie mogłeś rzucić pieniędzy na organizację charytatywną, zamiast zostawiać w rękach pasożytniczych rządów? Ktoś sobie premię weźmie za twój hajs po prostu geniuszu :D

   • Ma Pan rację. My z również rozważaliśmy tę możliwośc by przekazać pieniądze i jeżeli podjął Pan taką decyzję to prawdopodobnie również słusznie. Natomiast u nas wygrał pogląd jak u Pana Marcina, ze po prostu nie będziemy pobierać zasiłku bo nie jesteśmy biedni. Rząd i urząd dostaje w ten sposób informacje zwrotną.
    My zresztą podjęlismy wogóle jakąś przemyślaną decyzję. Sporo znajomych nie pobiera zasiłku bo po prostu nie chce im sie fatygować, nie maja czasu – kwota nie jest dla nich warta zachodu.

  • Nie nazwałbym „pobieraniem zasiłku” odzyskiwanie części własnych pieniędzy, które to państwo mi zabrało.

 6. Oddanie na szczytny cel +500 popieram jak najbardziej. Oddanie na strajkujących nauczycieli jest bezsensowne a jedyny cel jaki może miec to reklama działalności ( zdaje się skuteczna w tym wypadku )

 7. Za 108 koła będą w mediach – nie tylko tych elektronicznych,które są relatywnie tańsze w dostępie.Zagoszczą też w TVNach,na pewno się niejeden artykuł drukowany pojawi, pewnie jako dziwolągi pokaże ich nawet Telewizja Państwowa (postuluję zmianę nazwy – stańmy w prawdzie).Zapewne będą zapraszani na wywiady do radia itd. itp. To naprawdę niewielka kwota za taki rozgłos.

  • No z tą państwową to się troche rozpędziłeś ;-) Musielby fotomontaże, porobić może jakieś serduszka z wośp pousuwać, kwoty pozaniżać, jakis wywiad z krystyna pwałowicz dołożyć – za dużo roboty ;-) Zreszta z racji tego, ze TVPIS ogląda tylko byli ubecy to by nie miało zadnego znaczenia.
   Czy reklama opłacalna to bym sie tez zastanowił. Zaraz kontrole na nich napuszcza, ziobro jakieś aresztowanko o szóstej nad ranem zrobi, rosyjskich szpiegow z nich zrobia i znajda zdjecia pedofilskie na komputrze ;-) Kaczy kuper nie wybacza ;-)

 8. Masakra.Co to ma być zabłysnąć chcieli ze maja tyle pieniędzy?albo chcieli sie ppkazac w.telewizji bo fejs.juz nie wystarcza A jak przyjdzie pora to pierwsi w kolejce.staną po wniosek na 500+ zeby im sie to zwróciło taki niby kredyt sobie.zrobili,niech sie nie.ponizaja ,

  • Oni sie ponizaja? Nawet gdyby stsneli z tym wnioskiem w kolejce, to i tak sa o stopien wyzej w hierarchi niz tacy jak ty. Jeszcze nie wiem w ktorej grupie z samego dna jestes, bo najgorsi sa ci co psiocza na pis jednoczesne przeliczaja kase z 500+. Ja tego gowna nie pobieram. Dla mnie to jest uwlaczajace. Dobrze zarabiam, te 500pln nie jest mi do niczego potrzebne. Nie chce byc utozsamiany z takimi jak ty.

 9. Już wiem! To „Social Wolves – konferencje / wydarzenia. Portal edukacyjny online przeznaczony dla licealistów i studentów do zdobywania praktycznych doświadczeń w zarządzaniu projektami.
  Tak się kasę od rządowych wyciąga!!!

 10. Ludzie zrobią wszystko żeby wpłynąć w mediach. 5 min po zleceniu przelewu piszą na Facebooku że go zrobili. Jeśli mieli takie szczere intencje to powinni zostawić ten czyn w swoich sercach.

 11. Nie każdy może sobie pozwolić na wpłacenie na fundusz strajkowy ponad 100000 zł. Dla mnie to ustawka… Jestem za podwyżkami dla nauczycieli ale też za tym by miesieczna norma godzinowa była taka jak wszędzie – czyli ponad 160 h. By urlop wynosił 26 dni rocznie – tak jak wszędzie. By nie było żadnych 13 tek, urlopów na poratowanie zdrowia etc.

 12. He he. jak czytam te nienawistne wpisy pisiorow to mi sie banan na twarzy robi. Same robole po podstawowce :) Dlatego nauczycieli nienawidza i zasilki musza brac. Do roboty sie wezcie a nie obcym ludziom do portfela zagladacie. Ich forsa jak im sie zachce to niech w piecu pala. A wy zarobicie na swoje bachory a nie lape tylko wyciagac. Widac ze na pis tylko komuch glosuja.

 13. Hahaha, rozdają kase ktorej nawet nie dostali, a jak 500+ zlikwiduja to beda mieli dlug, darowizna to darowizna chyba, a co na to fiskus? Poza tym to chyba sciema propagandowa bo tak glupich ludzi nie ma.

 14. Jednym te pieniądze potrzebne są do kupienia butów i szalika dzieciom,innym do wyjazdu na narty w Alpy,innym do kupienia wódki. Piękny gest,ale motywacja demagogiczna. Kogo stać to proszę bardzo. Robienie normy z własnej zamożności to nadużycie.

 15. 108k na to, żeby nie odbyły się matury. Jak bym był deweloperem i potrzebował pracowników do łopaty też bym się dołożył:)

 16. Przyszlosc zalezy od nauczycieli XD najslabsi koledzy ze szkoly robia teraz najwieksze pieniadze… tyle w temacie

 17. To żadna dobroczynność tylko zwykła reklama ich działalności gospodarczej :) Za marne 100 tysięcy mają reklamę o wartości wielokrotnie większej.
  A w świetle zacytowanego przepisu to przekazanie darowizny dla nauczycieli nieuczących danego dziecka, jest niezgodne z celem świadczenia i może być odebrane :)

 18. Głupota nie jedno ma imię , resztęj jak macie prześlijcie na moje konto , ja zarabiam mniej niż nauczyciele a pracuję 8 g. dziennie .mam 2.400 brutto .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *