A kto by się przejmował w Poczcie Polskiej kasami fiskalnymi czy paragonami. Klienci mogą co najwyżej dostać dziwaczne potwierdzenie zakupu

Gorące tematy Codzienne Prawo Zakupy Dołącz do dyskusji (647)
A kto by się przejmował w Poczcie Polskiej kasami fiskalnymi czy paragonami. Klienci mogą co najwyżej dostać dziwaczne potwierdzenie zakupu

Brak paragonu na poczcie to coś tak powszechnego, że nikogo to nie dziwi. Nie każdy wie jednak, dlaczego tak jest i czy dotyczy to całego asortymentu dostępnego na poczcie.

Czytelnicy Bezprawnika zwrócili się do nas z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego nie dostają paragonów na poczcie. Postanowiliśmy sprawdzić i wyjaśnić jak wygląda sytuacja pod względem prawnym. Poczta Polska korzysta ze zwolnienia nadanego jej rozporządzeniem. Aktualnie to rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z 28 grudnia 2018 roku. W załączniku do niego wprost wskazano, że usługi pocztowe oraz kurierskie są zwolnione z prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. A zgodnie z definicją zawartą w ustawie prawo pocztowe przez usługę pocztową rozumiemy:

 wykonywane w obrocie krajowym lub zagranicznym, zarobkowe:
1) realizowane łącznie lub rozdzielnie przyjmowanie, sortowanie, doręczanie przesyłek pocztowych oraz druków bezadresowych;
2) przemieszczanie przesyłek pocztowych oraz druków bezadresowych, jeżeli jest wykonywane łącznie z przynajmniej jedną spośród czynności, o których mowa w pkt 1;
3) przesyłanie przesyłek pocztowych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli na etapie przyjmowania, przemieszczania lub doręczania przekazu informacyjnego przyjmują one fizyczną formę przesyłki listowej;
4) prowadzenie punktów wymiany umożliwiających przyjmowanie i wymianę korespondencji między podmiotami korzystającymi z obsługi tych punktów;
5) realizowanie przekazów pocztowych.
Reasumując brak paragonu na poczcie za te usługi ma swoje uzasadnienie prawne. I nie budzi większych wątpliwości. Ale dalej robi się ciekawiej, bo poczta to nie tylko listy, koperty i znaczki.

Brak paragonu na poczcie za inne artykuły?

Wszyscy wiemy, że poczty przestały być miejscem służącym tylko do wysyłania i odbierania listów i przesyłek. Dzisiaj na poczcie można kupić dosłownie wszystko. Książki kucharskie, modlitewniki, zabawki, słodycze i inne artykuły spożywcze. Dodatkowo często znajdziemy galanterię, rajstopy, płyty z najróżniejszą muzyką. Jeżeli dobrze poszukamy znajdziemy również płyty disco polo. Ogranicza nas tylko wielkość placówki, im większe tym bardziej zróżnicowany asortyment spotkamy. I tutaj pojawia się pewien problem. Czy te przedmioty również powinny korzystać ze zwolnienia? Czy po zakupie dowolnego artykułu z tej bogatej oferty nie dostaniemy paragonu? Sprawdziliśmy to.

Brak paragonu na poczcie od ręki – ale można dostać na wyraźne życzenie potwierdzenie zakupu

W celu sprawdzenia udaliśmy się na pocztę i dokonaliśmy zakupu kontrolowanego. Faktycznie po zapłacie za towary nie dostaliśmy paragonu od razu. Dopiero po poproszeniu o paragon dostaliśmy taki wydruk.

 

brak paragonu na poczcie
Potwierdzenie dla klienta

 

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda w porządku. Niestety nie zawiera wszystkiego co powinien mieć paragon. Nie ma oczywiście takich elementów jak godzina sprzedaży, ile przyjęto gotówki, a ile wydano reszty. Tylko to nie jest wydruk z kasy fiskalnej. Nie miałbym nic przeciwko, gdybym takie potwierdzenie dostawał za zakup znaczków, listów, kopert, czy za nadanie przesyłki. Bo mieści się to w definicji usługi pocztowej. Zakup artykułów spożywczych już nie.

Brak paragonu na poczcie za zakupy inne niż pocztowe to rozszerzenie wykładni przepisów

Wydanie paragonu to nie kurtuazja ze strony sprzedawcy, tylko obowiązek nałożony przepisami prawa. Za brak wydawania paragonów wielokrotnie urzędy skarbowe przeprowadzały kontrole u drobnych przedsiębiorców. Dlatego dziwi nas interpretacja przepisów, sprowadzająca się do zasady, że jak w placówce prowadzi się usługi pocztowe, to wtedy zwolnienie z obowiązku posiadania kas fiskalnych rozciąga się na cały asortyment. Jest to niezgodne z zakresem zwolnienia wprost określonego przepisami prawa. Idąc tym tokiem rozumowania Żabka też powinna przestać wydawać paragony z kas fiskalnych. W końcu prowadzą placówki pocztowe. I tylko wydawać potwierdzenia zakupu dla klienta.

Dziwne jest to, że do tej pory nikt nie zauważył, że Poczta Polska poszła trochę za daleko w interpretacji przepisów na swoją korzyść. Przy prowadzeniu sprzedaży innej niż usług pocztowych powinna wyposażyć swoje punkty w kasy fiskalne. I to na nich ewidencjonować sprzedaż. Wszyscy dobrze pamiętamy jaka afera rozpętała się w wyniku prowokacji skarbówki w Bartoszycach, gdy mechanik nie wystawił paragonu za wymianę żarówki. A to jednak jest o wiele mniejsza skala działalności niż wszystkie placówki pocztowe w Polsce.

Ale czytelnicy nie muszą się martwić, jeżeli będą chcieli zareklamować uszkodzony pasek czy brakujące strony w przepisach siostry Anastazji. Jak opisywaliśmy na łamach Bezprawnika reklamacja bez paragonu jest jak najbardziej możliwa, dowodem może być potwierdzenie płatności kartą.

AKTUALIZACJA

Otrzymaliśmy w rzeczonej sprawie stanowisko Poczty Polskiej, o treści:

Szanowni Państwo,
w związku z Państwa publikacją informuję, że z obowiązku rejestrowania przy użyciu kas fiskalnych obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zwolnione są usługi pocztowe i kurierskie, które zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, a także pozostała sprzedaż na rzecz osób fizycznych, m.in. sprzedaż towarów, jeżeli udział czynności zwolnionych z ewidencjonowania wymienionych w tym załączniku w całkowitym obrocie realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym był wyższy niż 80% (co wynika z paragrafu 3 ust.1 pkt. 3 w/w rozporządzenia).

Poczta Polska ten warunek spełnia i działa zgodnie z prawem.