Ceny nieruchomości wzrosną w tym roku o ok. 8-10 proc. Tak twierdzi prezes jednej z firm deweloperskich

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Ceny nieruchomości wzrosną w tym roku o ok. 8-10 proc. Tak twierdzi prezes jednej z firm deweloperskich

Osoby, które planują zakup nieruchomości mogą się zastanawiać, jak koniec Bezpiecznego Kredytu i planowane uruchomienie Mieszkania na start wpłyną na ceny nieruchomości. Zdaniem jednego z deweloperów należy oczekiwać wzrostu cen na poziomie 8-10 proc.

Ceny nieruchomości wzrosną o 8-10 proc. Tak twierdzi prezes znanej firmy deweloperskiej

Początek roku przyniósł oficjalny koniec naboru wniosków do Bezpiecznego Kredytu (choć warto wspomnieć, że umowy kredytowe w ramach tego programu nadal są podpisywane – procedowanie wniosku w przypadku kredytu z dopłatami trwa znacznie dłużej ze względu na ogromne zainteresowanie potencjalnych kredytobiorców). Rządzący szybko jednak ogłosili, że uruchomią kolejny program dopłat do kredytów hipotecznych, czyli Mieszkanie na start. W jaki sposób może to wpłynąć na ceny nieruchomości?

Prognozy większości specjalistów nie są oczywiście optymistyczne i zakładają dalszy wzrost cen nieruchomości. To, że mieszkania będą nadal drożeć, można byłoby zresztą zakładać i bez kolejnego programu stymulującego popyt; pytanie brzmi zatem, jaka będzie skala wzrostów. Na przykład jak twierdzi prezes Dom Development Jarosław Szanajca w rozmowie z next.gazeta.pl,

Myślę, że ceny wrócą do zdrowego, spokojnego wzrostu. Jeśli inflacja będzie w okolicach 6 procent średnio w tym roku, a to jest scenariusz na teraz, to do tego dorzuciłbym jeszcze około 2-4 procent jako efekt małej podaży i sporego popytu. Czyli celowałbym we wzrost cen na poziomie 8-10 proc. rok do roku.

Szanajca podkreślił, że taki wzrost cen nieruchomości zakłada, jeżeli utrzyma się niska podaż mieszkań – a wszystko na to wskazuje. Nawet jeżeli rząd podejmie pewne działania zmierzające do odbudowania podaży (a może nim być wydłużenie trwania programu Mieszkanie na start), to i tak efekty nie będą widoczne od razu. Co ciekawe, Szanajca sam stwierdził w rozmowie, że rynek prawdopodobnie nie będzie gotowy – pod względem podaży – na uruchomienie w tym roku kolejnego programu dopłat do kredytów hipotecznych. Przyznał jednak, że wiele będzie zależeć od tego, jaki będzie ostateczny kształt Mieszkania na start.

Tradycyjnie – najlepszy czas na zakup mieszkania już minął

Niezależnie od tego, o ile konkretnie wzrosną ceny nieruchomości w tym roku, to nic nie wskazuje na to, by miały zacząć spadać – a to dla wielu osób najistotniejsza informacja. Najlepszy czas na zakup mieszkania już minął, jeśli chodzi o ceny nieruchomości; zwłaszcza, jeśli dany lokal mieszkalny znajduje się w dobrej lokalizacji. I raczej nic już tego nie zmieni.