NBP nie pozostawia złudzeń. Ceny transakcyjne mieszkań w I kwartale 2024 r. wzrosły niemal o 20 proc.

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
NBP nie pozostawia złudzeń. Ceny transakcyjne mieszkań w I kwartale 2024 r. wzrosły niemal o 20 proc.

W ostatnim czasie pojawiają się nieco sprzeczne dane, jeśli chodzi o ceny nieruchomości, popyt na mieszkania oraz ich podaż. Teraz jednak Narodowy Bank Polski opublikował statystyki, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości – ceny transakcyjne nieruchomości tylko w I kwartale 2024 r. wzrosły aż o niemal 20 proc. r/r i o ponad 6 proc. w porównaniu do ostatniego kwartału 2023 r.

Ceny transakcyjne nieruchomości wzrosły w I kw. 2024 r. niemal o 20 proc. r/r

Z większości raportów i statystyk, przygotowywanych m.in. przez portale z ofertami sprzedaży nieruchomości, wynika że w I kwartale 2024 r. ceny mieszkań rosły, ale raczej nie były to wzrosty aż tak imponujące, jak jeszcze w drugim półroczu 2023 r. Co więcej, ostatnio zaczęły się również pojawiać informacje o symbolicznych spadkach cen lokali mieszkalnych.

Jak jest jednak faktycznie? W ocenie sytuacji na rynku nieruchomości w I kwartale 2024 r. mogą pomóc dane, które opublikował właśnie Narodowy Bank Polski. Wynika z nich, że ceny transakcyjne nieruchomości wzrosły przez pierwsze trzy miesiące 2024 r. o 19,2 proc. r/r oraz o 6,05 proc. w porównaniu do IV kw. 2023 r. To pokazuje zatem, że wzrosty cen nieruchomości wcale się nie skończyły – i to nie tylko jeśli porównamy dane z I kw. 2024 r. z danymi z początku ubiegłego roku, ale też z cenami z końca 2023 r. Zakończenie naboru wniosków do programu Bezpieczny Kredyt nie zatrzymało zatem dalszych podwyżek cen. Istotne jest również to, że dane udostępnione przez NBP dotyczą cen transakcyjnych – czyli tych, po których ostatecznie dokonano sprzedaży nieruchomości. Warto jednak zaznaczyć, że wspomniane statystyki obejmują dane jedynie z 7 największych rynków nieruchomości w Polsce (czyli Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Gdyni). Ponadto mowa o cenach transakcyjnych lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego.

Jak rosły ceny w poszczególnych miastach? Kraków liderem wzrostów cen

Zarówno jeśli chodzi o wzrosty cen w porównaniu do I kw. 2023 r., jak i do IV kw. 2023 r., niechlubnym liderem jest Kraków. W ciągu roku ceny transakcyjne nieruchomości wzrosły w tym mieście aż o 27,7 proc., natomiast w porównaniu do IV kw. 2023 r. – o 8,5 proc. Obecnie cena transakcyjna za mkw. mieszkania w Krakowie od dewelopera wynosi średnio 14 676 zł. Niewiele mniejsze wzrosty odnotowano w Warszawie – 24,1 proc. r/r oraz 6,4 proc. kw/kw.; średnia cena mkw. w I kw. 2024 r. wyniosła 15 888 zł.

Gdzie natomiast wzrosty cen nieruchomości były najniższe? Z danych NBP wynika, że zestawiając ceny r/r, najmniejsze wzrosty odnotowano w Gdyni – o 8,1 proc. względem I kw. 2023 r. Jeśli jednak chodzi o wzrost cen kw/kw, to najmniejszy wzrost odnotowano w Gdańsku – w tym mieście zresztą odnotowano nie tyle najniższy wzrost, co wręcz spadek cen kw/kw (choć kosmetyczny, bo o 0,2 proc.).