Tego kurier wcale nie musi robić, nawet mimo oczekiwań klientów

Transport Zakupy Dołącz do dyskusji
Tego kurier wcale nie musi robić, nawet mimo oczekiwań  klientów

Dostawa paczki do rąk własnych to najczęstszy mit pojawiający się w rozmowach i skargach. Zgodnie ze standardowym regulaminem firm przewozowych dostawa paczki musi nastąpić do wskazanej lokalizacji. Osoba kontaktowa jest podana tylko dodatkowo, informacyjnie, jako element ułatwiający dostawę. Paczkę może odebrać dowolna osoba znajdująca się pod adresem wskazanym kurierowi. Kurier nie musi „wylegitymować” osoby odbierającej paczkę, niemniej do jego obowiązków należy zadbanie o prawidłowe wykonanie usługi. Oczywiście niektóre firmy kurierskie oferują taką opcję, lecz za dodatkową opłatą.

W podstawowym pakiecie usług kurier z reguły nie ma obowiązku kontaktować się z odbiorcą paczki przed przyjazdem w docelowe miejsce. W takiej sytuacji są dwa rozwiązania: samodzielny kontakt z kurierem przez infolinię przewoźnika lub wykupienie opcji dodatkowej kontaktu kuriera.

Opcje dodatkowe bywają przydatne, jednak trzeba za nie dopłacić

Obecnie praktycznie każda firma kurierska oprócz udogodnień zawartych w podstawowej cenie usługi oferuje także szereg opcji dodatkowych. Z reguły są one dodatkowo płatne i dlatego niechętnie wybierane przez klientów. Do podstawowych opcji dodatkowych należą dodatkowe ubezpieczenie paczki lub dogodniejszy wariant pobrania należności. Do mniej popularnych można zaliczyć dostawę paczki wieczorem, dostawę paczki w wyznaczonym wąskim przedziale czasowym, obowiązkowy kontakt telefoniczny przed odbiorem lub dostawą paczki, wniesienie ciężkiej paczki, przeadresowanie przesyłki czy dostawę w sobotę lub niedzielę.

Kurier nie każdą paczkę dostarczy pod drzwi

Kurier dostarcza paczkę pod drzwi z reguły tylko wtedy, gdy waga paczki wynosi około 30 kg. W przypadku cięższych paczek powinien jedynie zdjąć paczkę z samochodu kurierskiego. Odbiorca odpowiada za przetransportowanie paczki dalej.

Kurier z reguły nie mierzy i nie waży paczki, nie ma też wglądu do danych zadeklarowanych przez nadawcę w momencie składania zlecenia. Paczki są weryfikowane dopiero na magazynie przewoźnika, tutaj sprawdzane są waga i wymiary.

Cena musi być niska, dlatego i standardowy pakiet usług nie jest nie wiadomo jak rozbudowany

Być może kiedyś powstanie firma kurierska, która będzie ideałem. Cena usługi powinna być jednak powszechnie akceptowalna przez odbiorców, czyli niska. To powoduje, że pomimo dużych oczekiwań klientów kurierzy nie świadczą niektórych usług. Niemniej, prawidłowe doręczenie paczki leży również w interesie kuriera, bo jest on rozliczany z wykonanych doręczeń i skuteczności.

Kurier powinien podjechać pod wskazane miejsce, oczekiwać na odbiór lub dostawę do 10 minut oraz pobrać należność za przesyłkę. W standardowej usłudze paczki doręczane i odbierane są w godzinach pracy kuriera, czyli zazwyczaj od 8 do 16 w dni robocze. Kurierzy nie mają obowiązku zawiadamiać nadawcy, że nie będą w stanie odebrać paczki w wyznaczonym okienku czasowym.