Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia pod znakiem zapytania. Ministerstwo szykuje się do wprowadzenia zmian

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia pod znakiem zapytania. Ministerstwo szykuje się do wprowadzenia zmian

Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia jest możliwa już od 2022 r. Jak łatwo można było jednak przewidzieć, nowe przepisy stały się furtką do samowoli budowlanych. To oznacza natomiast, że przepisy muszą zostać zmienione – tak, aby jednak w większym stopniu móc kontrolować inwestorów, albo by w ogóle znieść możliwość budowania domów o tej powierzchni bez pozwolenia.

Koniec z budową domów do 70 mkw. bez pozwolenia? Przepisy muszą się zmienić

Już jakiś czas temu sygnalizowaliśmy na łamach Bezprawnika, że eldorado budujących domy do 70 mkw. może się wkrótce skończyć. Wszystko przez to, że inwestorzy zaczęli stawiać budynki nawet na działkach, na których teoretycznie budowa nie była dozwolona (czyli np. na terenach chronionych). Urzędy stały się natomiast bezradne; przepisy nie przewidywały, co powinien zrobić urząd, jeśli dokumenty niezbędne do zgłoszenia budowy (zgłoszenie nadal jest konieczne) są niekompletne.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostrzegło konieczność zmiany przepisów. Resort miał zacząć pracować nad nowelizacją już w lutym; na razie jednak nie wiadomo, kiedy nowy projekt miałby być gotowy. Serwis prawo.pl uzyskał od MRiT zapewnienie, że po mających miejsce uzgodnieniach międzyresortowych, odbędzie się konferencja uzgodnieniowa. Następnie projekt rozpatrzy Stały Komitet Rady Ministrów.

Co ma się zmienić? Po pierwsze, urzędnik będzie mógł faktycznie sprawdzić dokumentację, którą dostarczy mu inwestor – zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. Co najistotniejsze, jeśli wspomniana dokumentacja okaże się niekompletna, będzie zwierać błędy lub będzie niezgodna z przepisami prawa, starosta lub prezydent miasta będą mogli wnieść sprzeciw i tym samym zablokować budowę domu do 70 mkw. bez pozwolenia. Tym samym przypadki samowoli budowlanej czy postawienia budynku na działce, na którym nie powinno dojść do budowy domu, powinny zostać ograniczone – co jest zresztą głównym celem nowelizacji. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie; wydaje się, że ministerstwo niespecjalnie spieszy się z pracami nad nowelizacją.

Być może jednak lepszym pomysłem byłoby wycofanie możliwości budowy domów do 70 mkw. bez pozwolenia

Opracowywana nowelizacja mogłaby ograniczyć przypadki wykorzystywania luk prawnych przez inwestorów. Należy jednak pamiętać, że nadal domy do 70 mkw. można byłoby budować bez kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy – co niekoniecznie jest najlepszym pomysłem, m.in. ze względów bezpieczeństwa. Mimo to prywatni, niedoświadczeni inwestorzy mogą się na takie rozwiązanie nadal decydować. Warto zresztą zwrócić uwagę na fakt, że wielu ekspertów już wcześniej krytykowało wprowadzenie możliwości budowy „domu bez formalności”. Nie wiadomo jednak, czy MRiT zdecyduje się na wycofanie możliwości budowy domów do 70 mkw. bez pozwolenia, czy jednak pozostanie przy uchwaleniu nowelizacji mającej łatać obecne przepisy.