Trzeba uciekać z Polski. Tusk licytuje się z Kaczyńskim, który będzie mógł wam kupić mieszkanie

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Trzeba uciekać z Polski. Tusk licytuje się z Kaczyńskim, który będzie mógł wam kupić mieszkanie

Trzeba uciekać z Polski. 

I nie chodzi tu nawet o Putina, bo jak się okazuje nadzieja dla tego kraju umarła bez ingerencji z zewnątrz. Po tym jak Prawo i Sprawiedliwość kolejny raz zastanawia się w jaki sposób może podbić inflację na przykład do poziomu 25 proc., opozycja już nie stoi i nie mówi, że tak bezrefleksyjny social wszystkich nas pociągnie na skraj ubóstwa. Jest gorzej.

Opozycja zaczęła licytować się z PiS-em na rozdawnictwo

Rząd chce kupować Polakom ich pierwsze mieszkania, ale to będzie katastrofa. Żeby też była jasność: rząd chce kupować mieszkania nie dlatego, że szkoda im Polaków, tylko dlatego, że w tym roku są wybory. W Prawie i Sprawiedliwości są przekonani, że to da im trzecią kadencję. Niekoniecznie muszą się mylić.

Tyle tylko, że taki program będzie katastrofalny w skutkach. Po pierwsze – ceny nieruchomości od pewnego czasu topnieją, ponieważ ludzi nie stać na kupowanie mieszkań (na skutek nieodpowiedzialnej polityki ekonomicznej Prawa i Sprawiedliwości, w wyniku czego duża inflacja skutkuje wysokimi stopami procentowymi i drogimi kredytami). Pewnie topniałyby szybciej, gdyby nie fakt, że teraz wszyscy wstrzymują oddech, żeby zobaczyć jak wszyscy Polacy dopłacają wybranym Polakom do ich pierwszego, własnego mieszkania. Po drugie, program jest dość mocno selektywny. Dotyczy tylko osób młodych i w średnim wieku, a na dodatek kwota oferowanego kredytu jest fajna z punktu widzenia Płocka, ale w Warszawie starczy tylko na kawalerkę. No, może jakieś kompromisowe dwa pokoje.

W rezultacie pragnąca rozwoju Polska znowu zostanie przytłoczona nowym programem socjalnym, który wspiera wybranych, a całą resztę kopie prosto w krocze. Część jak na mieszkanie sobie pozwolić nie mogła, tak teraz nie będzie mogła sobie pozwolić jeszcze bardziej (bo znowu podrożeją), a na dodatek wszyscy zrzucimy się na to z podatków: kosztem autostrad, pociągów, lepszej służby zdrowia, lepszych nauczycieli w szkołach itd.

Tusk: a my rozdamy jeszcze więcej, także rentierom

Podczas, gdy program Kaczyńskiego to jakiś absurdalny projekt pomocy deweloperom, Donald Tusk postanowił się licytować, a także dopomóc rentierom. Kredyty miałyby – w jego wizji – być bowiem oprocentowane na poziomie nie 2%, a 0%, na dodatek dołożą też 600 zł dla wynajmujących.

To symboliczny koniec Platformy Obywatelskiej, która żywiła nadzieje na to, że zakończy głupie, szkodliwe rozdawnictwo forsowane przez lewicowo-konserwatywne ugrupowanie Prawa i Sprawiedliwości. Platforma oficjalnie wchodzi do licytacji na socjal ze sztandarami lewicy głoszącymi „Mieszkanie prawem, nie towarem”.

Rozumiem koncepcję, w której Platforma wchodzi do tej durnej licytacji. Sam wielokrotnie zastanawiałem się nad tym, czy to nie jest jedyna droga do ich zwycięstwa. Ale zastanawia fakt, że oni do tej gry wchodzą w dniu, gdy polityka socjalu się sypie. Gdy 500 plus to powoli odpowiednik dwóch wizyt w supermarkecie, a Polacy są przytłoczeni efektami drożyzny wywołanej przez polityków rozdających pieniądze. To z kolei może sprawić, że ludzie rozumiejący te procesy skutecznie przekreślą pomysł głosowania na Tuska, skłaniając się ku na przykład Hołowni czy nawet Mentzenowi.