Uwaga na e-maile (z tego prawdziwego) CEIDG – to też może być próba oszustwa!

Gorące tematy Firma Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (264)
Uwaga na e-maile (z tego prawdziwego) CEIDG – to też może być próba oszustwa!

Przestrzegaliśmy wielokrotnie, że polscy przedsiębiorcy w swoich skrzynkach na listy (tych tradycyjnych) mogą znaleźć korespondencję od podejrzanych instytucji, takich jak CEDGiF, CRDGiF, CEODG i podobnych. 

Dziś, posiłkując się Niebezpiecznikiem, opisujemy jeszcze bardziej zuchwałą próbę wyciągnięcia pieniędzy od osób prowadzących działalność gospodarczą i w tym wypadku już bez żadnych wątpliwości doktrynalnych należy nazwać ją próbą oszustwa.

Wezwanie do zapłaty CEIDG

Prawdopodobnie część z Was wie, część tego nie wie, ale za sprawą różnego typu „bramek internetowych” można komuś wysłać e-mail z adresu, do którego dostępu w ogóle się nie posiada – przynajmniej tak zobaczy to odbiorca. Dalej zapewne domyślacie się na czym polega przekręt. Ekipa Niebezpiecznika dotarła do wysyłanych e-maili o takiej oto treści:

Od: Ministerstwo Rozwoju ewidencja@ceidg.gov.pl
Temat: Wezwanie do zapłaty
Data: 10 stycznia 2017 o 05:14

Szanowni Państwo,

W związku z brakiem wpłaty za rok 2017, informujemy, ze dane Państwa firmy zostaną usunięte z naszej bazy danych, w przypadku braku uregulowania zaległości w ciągu 7 dni roboczych. Wpłaty należy dokonać na poniższy rachunek:

Bank Polska Kasa Opieki SA
06124062921111001062680111

Ministerstwo Rozwoju
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa
Kwota: 375 PLN

Tytułem: 762253298

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszym działem płatności pod adresem: platnosci@ceidg.gov.pl

Z poważaniem,
Dariusz Porczyński
Starszy specjalista
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Tego typu otrzymywana korespondencja to oczywiście próba wyłudzenia, ponieważ nie istniej żadna podstawa prawna do dokonywania tego typu opłat na rzecz CEIDG. A w tym wypadku mamy do czynienia z kimś jedynie udającym CEIDG.

Co ciekawe, Niebezpiecznik przeprowadził śledztwo w tej sprawie. Okazuje się, że rachunek bankowy utrzymywany w korespondencji jest związany z bankiem Pekao S. A., jednak pomimo zgłoszenia wątpliwych prawnie praktyk, bank do tej pory nie wykazał się żadną reakcją w tej sprawie. Warto pamiętać, że niektóre banki uzależniają przelewy na konta podejrzanych rejestrów od telefonicznej autoryzacji.

Co więcej, zdaniem Niebezpiecznika numer konta, który wzbogaca niezmiennie każde tzw. „Wezwanie do zapłaty CEIDG” już wcześniej przy okazji różnych wydarzeń pojawiał się w internecie – m.in. przy organizacji warsztatów fotograficznych. Niebezpiecznik kontaktował się z jednym z panów odpowiedzialnych za warsztaty powiązane z tym numerem konta, jednak nie miał on pojęcia o co może chodzić w tej konkretnej sprawie.

To już oczywiście zadanie dla prokuratury, w każdym razie – nie dajcie się nabrać na e-maile z CEIDG.