Uwaga na e-maile (z tego prawdziwego) CEIDG – to też może być próba oszustwa!

Firma Gorące tematy Zbrodnia i kara 17.01.2017
Uwaga na e-maile (z tego prawdziwego) CEIDG – to też może być próba oszustwa!

Udostępnij

Maja Werner

Przestrzegaliśmy wielokrotnie, że polscy przedsiębiorcy w swoich skrzynkach na listy (tych tradycyjnych) mogą znaleźć korespondencję od podejrzanych instytucji, takich jak CEDGiF, CRDGiF, CEODG i podobnych. 

Dziś, posiłkując się Niebezpiecznikiem, opisujemy jeszcze bardziej zuchwałą próbę wyciągnięcia pieniędzy od osób prowadzących działalność gospodarczą i w tym wypadku już bez żadnych wątpliwości doktrynalnych należy nazwać ją próbą oszustwa.

Wezwanie do zapłaty CEIDG

Prawdopodobnie część z Was wie, część tego nie wie, ale za sprawą różnego typu „bramek internetowych” można komuś wysłać e-mail z adresu, do którego dostępu w ogóle się nie posiada – przynajmniej tak zobaczy to odbiorca. Dalej zapewne domyślacie się na czym polega przekręt. Ekipa Niebezpiecznika dotarła do wysyłanych e-maili o takiej oto treści:

Od: Ministerstwo Rozwoju ewidencja@ceidg.gov.pl
Temat: Wezwanie do zapłaty
Data: 10 stycznia 2017 o 05:14

Szanowni Państwo,

W związku z brakiem wpłaty za rok 2017, informujemy, ze dane Państwa firmy zostaną usunięte z naszej bazy danych, w przypadku braku uregulowania zaległości w ciągu 7 dni roboczych. Wpłaty należy dokonać na poniższy rachunek:

Bank Polska Kasa Opieki SA
06124062921111001062680111

Ministerstwo Rozwoju
Pl. Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa
Kwota: 375 PLN

Tytułem: 762253298

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z naszym działem płatności pod adresem: platnosci@ceidg.gov.pl

Z poważaniem,
Dariusz Porczyński
Starszy specjalista
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Tego typu otrzymywana korespondencja to oczywiście próba wyłudzenia, ponieważ nie istniej żadna podstawa prawna do dokonywania tego typu opłat na rzecz CEIDG. A w tym wypadku mamy do czynienia z kimś jedynie udającym CEIDG.

Co ciekawe, Niebezpiecznik przeprowadził śledztwo w tej sprawie. Okazuje się, że rachunek bankowy utrzymywany w korespondencji jest związany z bankiem Pekao S. A., jednak pomimo zgłoszenia wątpliwych prawnie praktyk, bank do tej pory nie wykazał się żadną reakcją w tej sprawie. Warto pamiętać, że niektóre banki uzależniają przelewy na konta podejrzanych rejestrów od telefonicznej autoryzacji.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Co więcej, zdaniem Niebezpiecznika numer konta, który wzbogaca niezmiennie każde tzw. „Wezwanie do zapłaty CEIDG” już wcześniej przy okazji różnych wydarzeń pojawiał się w internecie – m.in. przy organizacji warsztatów fotograficznych. Niebezpiecznik kontaktował się z jednym z panów odpowiedzialnych za warsztaty powiązane z tym numerem konta, jednak nie miał on pojęcia o co może chodzić w tej konkretnej sprawie.

To już oczywiście zadanie dla prokuratury, w każdym razie – nie dajcie się nabrać na e-maile z CEIDG.